Yerli Proje Silikon Vadisi’nde Ödül Kazandı

Yerli Proje Silikon Vadisi’nde Ödül Kazandı

Yıllardır süregelen yöntemleri yenilikçi bir bakış açısıyla ele alarak geliştiren inovasyon akımı, hayatı kolaylaştıran uygulamalara imza atarak günlük hayatı daha pratik bir hale getiriyor. Modern teknolojinin de gelişmesiyle birlikte hayat kurtarıcı olma niteliğine sahip uygulamalar da gündelik hayatta önemli bir rol oynuyor.

Bu doğrultuda İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı mühendisleri tarafından geliştirilen Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Yazılım Projesi, Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen Oracle Openworld kapsamında “En İyi İnovasyon Ödülü”ne layık görüldü. Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi, birçok acil çağrı numarasını tek bir çatı altında topluyor. Proje kapsamında kişiler, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 158 Sahil Güvenlik, 110 Yangın İhbar, 177 Orman Yangın, 122 AFAD gibi acil numaralara tek bir numara üzerinden ulaşma imkanına sahip oluyor.

Aynı zamanda siber saldırılara karşı da koruma sisteminin geliştirildiği inovatif proje, yeni nesil araçlarda kaza anında otomatik olarak acil çağrı merkezini arayabilen eCall sistemiyle de entegre bir şekilde çalışabiliyor. Böylelikle kaza geçiren kişilerin bilincini kaybetmesi durumunda kazanın coğrafi koordinatları gibi bilgiler otomatik olarak çağrı merkezine iletilebiliyor.

 

Görsel Kaynak: https://www.haberturk.com