Yaratıcı Gıda Tasarımcısından Üç Boyutlu Pasta Tasarımları

Yaratıcı Gıda Tasarımcısından Üç Boyutlu Pasta Tasarımları

Dünyaya şekil veren tasarımın odak noktasına gıda ürünleri oturduğuna hem estetik algısına hem de mideye hitap eden tasarımlar ile karşılaşmak mümkün. Son derece yaratıcı olabilen gıda tasarımcıları, imza attıkları projeler kapsamında insanların yemeye kıyamayacağı derecede ilgi çekici sanat eserleri oluşturabiliyorlar. Bu anlamda Avustralyalı tasarımcı Siew Heng Boon ise doğadan ilham alarak oldukça dikkat çekici üç boyutlu pasta tasarımları yaratıyor.

Sidney merkezli gıda tasarımcısı, su yosunu jölesi ve doğal gıda boyaları kullanarak üç boyutlu pastalar hazırlıyor. Tasarım yolculuğuna kanser hastalığı esnasında başladığını aktaran tasarımcı, tedavi sürecinde vakit geçirmek adına pasta tasarlamaya başladığını dile getiriyor. Yaratıcılığına odaklanmanın kanser ile mücadele sırasında büyük bir yardım olduğunu da ifade eden tasarımcı, iyileştikten sonra ise kariyerini pasta tasarımı üzerine devam ettirdiğini belirtiyor.

Her pasta tasarımının 4 saatlik bir süreç sonucunda meydana geldiğini aktaran tasarımcı, çiçek ve balık gibi unsurların jölenin içerisine enjekte edilerek oluşturulduğunu açıklıyor. Oldukça yaratıcı ve sabırlı bir tasarım sürecinden geçen pastaların lezzetini ise Çin’in güneyinde yetişen liçi meyvesi, hindistan cevizi, şeftali ve gül gibi aromalar belirliyor.

Yaratıcı Gıda Tasarımcısından Üç Boyutlu Pasta Tasarımları 2

Yaratıcı Gıda Tasarımcısından Üç Boyutlu Pasta Tasarımları 3

Yaratıcı Gıda Tasarımcısından Üç Boyutlu Pasta Tasarımları 4

Yaratıcı Gıda Tasarımcısından Üç Boyutlu Pasta Tasarımları 5

Görsel Kaynak: https://www.boredpanda.com