Yapay Zeka Temelli Hizmetler Sunan Yerli Girişimler

Yapay Zeka Temelli Hizmetler Sunan Yerli Girişimler

Çeşitli işlemlerin zeki insanların taklit edilerek yerine getirilmesini sağlayan yapay zeka teknolojisi, günümüz dünyasının en popüler gündem konularından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hiç şüphesiz ki insanların düşünce yapısı ve hareketlerinden ilham alınarak geliştirilen robotlar, yapay zekanın en yoğun ilgi gördüğü alanlardan biri. Bu anlamda gerek günlük hayatta son kullanıcının gerekse iş dünyasında işletmelerin yararlanabildiği farklı uygulamalar doğuran yapay zeka, yerli girişimlerin de odak noktasına oturuyor.

İşte yapay zeka temelli hizmetler sunarak dikkatleri üzerine toplayan yerli girişimlere örnekler…

Siber güvenlik alanında yerli çözüm

Muhammed Akif Turan ve İhsan Alptuğ Özbek tarafından kurulan Wallids, yapay zekaya dayalı siber güvenlik yazılımı sunan bir girişim. Bulut tabanlı çalışan bir platform olan Wallids, sistem üzerinden yapılan istekleri ve çıktıları takip ederek herhangi bir siber saldırı söz konusu olduğunda sistem yöneticilerini bilgilendiriyor. Saldırıların yüzde 99’unu tespit edip önlemeyi hedefleyen platform, saldırıları etkisiz hale getirerek veri kaybını önleyebiliyor. Buna ek olarak siber saldırıları kaydeden platform, bilgileri rapor halinde sunabiliyor.

Yapay Zeka Temelli Hizmetler Sunan Yerli Girişimler 3

Yapay zeka tabanlı chatbot girişimi

2017 yılında İzmir Ege Üniversitesi Teknopark bünyesinde kurulan Botart, Caner Ulutürk, Yiğitcan Şener ve Serkan İçer tarafından hayata geçirilen bir girişim. Sektörde faaliyet gösteren firmalara özel otonom mesajlaşma uygulamaları için chatbot hizmeti sunan Botart, çoklu dil desteği de veriyor. Halihazırda yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulamalarına entegre olabilen platform, firmaların her ülkeden müşteriyle otonom yanıtlar aracılığıyla iletişim kurabilmesini sağlıyor. Firmalara kendi chatbot’larını geliştirmeleri fırsatını da tanıyan platform, çeşitli dillere hızlı bir biçimde adapte olabiliyor.

Yapay Zeka Temelli Hizmetler Sunan Yerli Girişimler 2