Vücudu Tuval Haline Getiren Tasarım: Dövme Tasarımı 6

Vücudu Tuval Haline Getiren Tasarım: Dövme Tasarımı

Dünyaya şekil veren tasarımın odak noktasına ürünler, servisler, objeler, odalar, binalar, sokaklar, parklar ve şehirler olmak üzere birbirinden farklı kavramlar oturabiliyor. Fakat tasarım eylemini gerçekleştiren insan, tasarımın hedef tahtası haline geldiğinde ise oldukça ilgi çekici sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Makyaj tasarımı, vücut boyama tasarımı gibi geçici sanat akımlarının yanında dövme tasarımı ise kalıcığıyla ön plana çıkıyor.

Temeli yüzyıllar öncesine dayanan dövme tasarımı, özellikle son yıllarda yoğun bir ilgi görüyor. Peki insanların vücutlarında kendine önemli bir yer edinerek tuval haline getiren dövme tasarımı, nasıl öne çıkıyor?

Vücudu Tuval Haline Getiren Tasarım: Dövme Tasarımı 3

Tarih boyunca dövme tasarımlarına rastlamak mümkün

İnsan derisinin altına sivri malzemeler ile boya yerleştirilmesini esas alan dövme tasarımları, derinin epidermis ile deri altı doku arasında bulunan dermis katmanına işleniyor. Hijyen kurallarına uymanın sağlık açısından büyük bir önem taşıdığı geçici veya kalıcı dövme tasarımları, estetik algısına hitap ettiği gibi tıbbi, kozmetik işlevler veya sembolik anlamlar da içerebiliyor.

İnsanoğlunun tarihi boyunca sık sık rastlanılan dövme tasarımları, her kültür için farklı anlamlar ifade ediyor. Kökleri şimdiki zamandan 40 bin yıl öncesine kadar uzanan dövme tasarımlarının, uzun yıllar boyunca Çin, Avrupa, Antik Yunan, Roma, Mısır, Hindistan, Endonezya, Japonya, İran, Filipinler gibi birçok farklı ülkede çeşitli kültürel anlamlar ile vücut bulduğu kaydediliyor.

Vücudu Tuval Haline Getiren Tasarım: Dövme Tasarımı 1

Örneğin bazı kabilelerde kötülüklere veya hastalıklara karşı koruma anlamı verilen dövme tasarımlarının geçmişte bireyin toplumdaki sosyal konumunu belirlemek için de kullanıldığı biliniyor. Bununla beraber bir süre denizciler ile de özdeşleştirilen dövme tasarımları, günümüzde ise modern sanat akımlarının etkisinde kalarak popüler kültürün bir parçası haline geliyor.

Dövme tasarımı, farklı akımlardan etkileniyor

Modern dövme makinelerinin üretilmeye başlamasıyla birlikte daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilen dövmeler, giderek popülarite kazanıyor. Gerek elle çizerek gerekse grafik tabletler yardımıyla tasarlanan dövmeler, çeşitli sanat akımlarının izlerini taşıyor. Bu doğrultuda farklı tarzlarda ön plana çıkan dövme tasarımları, çizgisel, doğrusal ve suluboya gibi teknikler başta olmak üzere geniş bir yelpazede sıralanıyor.

Bunun yanı sıra minimalist, soyut ve geometrik dövme tasarımları, özellikle son zamanlarda yoğun ilgi görüyor. “Old school”, geleneksel, tribal ve gerçekçi gibi tarzlara sahip dövme tasarımları ise zamansız klasikler olarak değerlendiriliyor. Elbette kişisel tercihler doğrultusunda şekillenen dövme tasarımları, insan vücudunu adeta sanat eserine dönüştürme potansiyeli taşıyor.

Vücudu Tuval Haline Getiren Tasarım: Dövme Tasarımı 4

Vücudu Tuval Haline Getiren Tasarım: Dövme Tasarımı 5

Vücudu Tuval Haline Getiren Tasarım: Dövme Tasarımı 2

Görsel Kaynak: https://pinterest.com/