Üniversite Öğrencisinden Rüzgar Enerjisi Devrimi

Üniversite Öğrencisinden Rüzgar Enerjisi Devrimi

Hızla artan dünya nüfusuyla birlikte enerji tüketimi de kritik bir seviyeye ulaşıyor. Özellikle halihazırda var olan enerji kaynaklarının yoğun tüketim sonucunda bir süre sonra yetersiz kalma ihtimali, bilim insanlarını yenilenebilir enerji kaynağı arayışına itiyor. Bu anlamda çevre dostu bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi, temiz bir alternatif olarak öne çıkıyor. Türk üniversite öğrencisi ise uzun çalışmaları sonucunda yaprağın bile kıpırdamadığı bir havada rüzgardan elektrik enerjisi üretmeyi başarıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Hakkı Şenol, ‘Dikey Eksenli Portatif Rüzgar Santrali’ isimli devrim niteliğinde bir projeye imza atıyor. “Her ev kendi enerjisini üretmeli ve bağımsız olmalı” felsefesiyle hareket ettiğini dile getiren genç öğrenci, henüz Türkiye’de mevcut olmayan yenilikçi bir rüzgar tribünü tasarımıyla gündeme geliyor.

Projesinin halihazırda kullanılan rüzgar türbinlerinden farklılaştığını vurgulayan genç öğrenci, “Çok daha düşük rüzgar hızlarında çalışabiliyor. Ses ve titreşim problemleri yok. Yüksek devirli hızlı dönen parçaları olmadığı için insan ve hayvan sağlığını tehdit etmiyor ve emsallerine göre daha çevreci. Kuş ölümlerine neden olmuyor. Şehir merkezlerinde kullanma amaçlı tasarlanmış, binalar arasında yaşanan türbülans dediğimiz rüzgarla bile elektrik üretebilecek kapasitede.” ifadelerini kullanıyor.

Görsel Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr