Türk Mühendislerden İnsan Mimiklerini Analiz Eden Sistem

Türk Mühendislerden İnsan Mimiklerini Analiz Eden Sistem

Teknolojinin gelişmesiyle beraber her geçen gün yeni inovatif uygulamalar gündeme oturuyor. Hayatı kolaylaştıran olanakların kapısını aralayan bu gelişmelerin başında ise yapay zeka teknolojisi yer alıyor. Dünyayı değiştirme gücüne sahip yapay zeka teknolojisinin kullanım alanlarından biri de yerli bir firma tarafından öne çıkarılıyor. Yapay zeka teknolojileri üzerine çalışan yerli firma, insanların mimiklerini analiz edebilen bir sistem geliştirdi.

Mutlu, mahcup, huzurlu, üzgün, mutsuz, karamsar gibi yaklaşık 100 bin adet yüz mimiğinin kayıtlı olduğu bir sistem geliştiren Türk mühendisler, Yapay Zeka Seçmen Hissiyat Analizi ismini verdikleri bu sistem ile çeşitli duyguları ölçebiliyor. Özellikle kalabalık gruplar söz konusu olduğunda kullanışlı olan sistem, kameraların görüntülediği alanlardaki tüm yüzleri analiz edebiliyor. Analiz sonucunda elde edilen bilgileri sunuculara ileten sistem sayesinde sonuçlar mobil cihazlar aracılığıyla da görüntülenebiliyor. Böylelikle örneğin geniş bir kitle önünde konuşma yapan bir kişi, akıllı telefonu aracılığıyla durumu anlık olarak görüntüleyip ona göre hareket edebiliyor.

Halihazırda yüzde 80 oranında olan doğruluk payının artırılması hedeflenen sistemin kalabalık ortamlarda güvenlik açısından da avantajlar sağlaması bekleniyor.

Görsel Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr