Türk Mühendislerden Dünyanın En Küçük Osiloskobu

Türk Mühendislerden Dünyanın En Küçük Osiloskobu

Geleneksel yöntemleri yenilikçi bir bakış açısıyla ele alan inovasyon kavramı kapsamında pazardaki açıklar yakalanarak sorunlara yaratıcı çözümler üretiliyor. Böylelikle toplumlara sosyal ve ekonomik boyutta önemli ölçüde fayda sağlayan inovasyon, özellikle son yıllarda birçok girişimcinin ve bilim insanının odak noktasına oturuyor. Türk bir mühendis ekibi ise bir ilke imza atarak dünyanı en küçük osiloskobunu geliştiriyor.

Genç ve yenilikçi mühendisler tarafından Minis ismi adı altında hayata geçirilen proje kapsamında dünyanın en küçük osiloskobunu üretmek hedefleniyor. Elektriksel değerleri ölçümleyerek sinyalleri dalgaya dönüştüren bir cihaz olan osiloskop, dalga şeklini grafik olarak ekrana yansıtıyor. Osiloskoplar, teknik servis de dahil olmak üzere elektroniğe merak salan bireyler tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Türk mühendislerin geliştirdiği cep boy osiloskop ise halihazırda büyük ve ağır bir yapıya sahip olan osiloskopları küçük ve hafif bir tasarım ile dönüştürüyor. Cep telefonu, tablet ya da bilgisayara bağlanarak çalışan bu küçük osiloskop, normal koşullarda 3 kg olan benzerlerine kıyasla sadece 60 gram ağırlığında olmasıyla öne çıkıyor. Çeşitli düğmeler yerine parmak hareketleriyle kolay bir kullanım sunan inovatif cihaz, farklı işletim sistemleriyle de uyum sağlıyor.

Türk Mühendislerden Dünyanın En Küçük Osiloskobu 2

Türk Mühendislerden Dünyanın En Küçük Osiloskobu 3

Görsel Kaynak: https://arikovani.com