Türk Girişimden Yenilikçi Chatbot’lar

Türk Girişimden Yenilikçi Chatbot’lar

Son yıllarda dijital bir dönüşümden geçen günümüz dünyasında birçok fiziksel işlem artık dijital ortamlarda vücut buluyor. Bu anlamda gündemin en popüler konularından biri olan yapay zeka teknolojisi sayesinde müşteri hizmetleri gibi alanlarda da chatbot’lar devreye giriyor. Kullanıcılar ile insan gibi sohbetler gerçekleştirebilen chatbot’lar, birçok sektörde iş yükünü azaltarak müşteri memnuniyetini artıran önemli bir teknoloji olarak değerlendiriliyor. Türk bir girişim tarafından geliştirilen chatbot’lar ise dünya çapında yaygın bilinen markalar tarafından tercih diliyor.

Mete Aktaş tarafından kurulan teknoloji girişiminin odak noktasına chatbot’lar oturuyor. Başta bankacılık ve e-ticaret olmak üzere birçok sektörde chatbot’ların oynadığı rolün giderek büyüdüğünü belirten Aktaş, web sitelerini ziyaret eden online kullanıcıların yüzde 43’ünün chatbot’lar ile iletişime geçtiğine dikkat çekiyor. Bu sayede çağrı merkezlerine gelen aramalarda %35 ila %50 oranında azalma olduğunun kaydedildiğini aktaran girişimci, yapay zekanın omuzlandığı iş yüküne işaret ediyor.

Kullanıcı deneyimi olumlu yönde geliştirerek verimliliği ve performansı artıran yapay zeka teknolojisi tabanlı chatbot’lar, birçok marka tarafından giderek daha sık tercih ediliyor. Özellikle e-ticaret devi olarak bilinen Amazon da Türk girişimin geliştirdiği chatbot hizmetinden faydalanıyor. Akademisyenler ile iş birliğine girerek metin anlamlandırma, makine öğrenmesi ve doğal dil işleme gibi teknolojilere odaklanan girişim, müşteri sorularının yüzde 95’ine cevap verebilen yenilikçi chatbot uygulamalarına imza atıyor.