Türk Doktordan İyileştiren Hasta Beşiği

Türk Doktordan İyileştiren Hasta Beşiği

Geleneksel yöntemleri yenilikçi bir bakış açısıyla ele alarak geliştirmeyi esas alan inovasyon akımı kapsamında her geçen gün hayatı kolaylaştıran yeni uygulamalara imza atılıyor. Özellikle sağlık sektöründe fayda sağlayan inovasyonlar sayesinde birçok önemli sağlık problemlerine yenilikçi çözümler sunmak mümkün olabiliyor. Bu anlamda Türk bir doktor ise sürekli bakım hastalarına daha konforlu ve sağlıklı bir uyku imkanı sağlıyor.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde görevli hemodiyaliz doktoru Dr. Ömer Çayırlı, kıpırdamadan devamlı yatmak zorunda kalan hastaların sıklıkla karşılaştıkları yatak yarası veya iç organlarında meydana gelen rahatsızlıklar gibi sorunlara karşı çözüm olarak bir hasta beşiği tasarladı. Düşerek kafa travması geçiren ve sürekli beşikte sallanarak sağlığına kavuşan bir kız çocuğunun hikayesinden yola çıkan doktor, sallanma refleksinin dinlendirici ve tedavi edici bir etkisi olduğu sonucuna ulaşıyor.

Aynı etkiyi yetişkin hastalara da uyarlamak adına kolları sıvayan Çayırlı, “İşin sırrı yatağın iskeletinde gizli. Metal iskelet öyle ayarlandı ki üzerinde yatan kişiyi vücudu rahatsız etmeyecek derecede sağa ve sola beşik gibi sallıyor ve yan pozisyon veriyor. Böylelikle hastanın yatak yaraları ve bakımı tek kişi tarafından kolayca yapılabiliyor. Hasta uyuduğunda da bağlanan bir elektronik sistem sayesinde yatak belli aralıklarla sallanıyor. Hasta sürekli aynı tarafta yatmaktan kurtuluyor.” ifadelerini kullandı.

Patentini aldığı inovatif projesiyle prototip çalışmalarına başlayan Dr. Ömer Çayırlı, aynı zamanda inovasyon dalında özel ödül almaya hak kazandı.

Görsel Kaynak: https://www.sondakika.com