Türk Doktordan Bebekleri Sakinleştiren İnovatif Cihaz

Türk Doktordan Bebekleri Sakinleştiren İnovatif Cihaz

Gündelik hayatta karşılaşılan önemli sorunlara pratik çözümler sunmayı hedefleyen inovasyon akımı sayesinde yenilikçi uygulamalara tanık olmak mümkün. Özellikle sağlık konusunda hayati önem taşıma potansiyeline sahip inovasyonlar, her yaştan kişinin sorunlarına çare olabiliyor. Bu doğrultuda Türk doktorun geliştirdiği bir cihaz da bebeklerin sakin kalmasını sağlayarak hem çocuklara hem de anne babalara kolaylıklar sunuyor.

Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şenay Çetinkaya tarafından geliştirilen cihaz, bebeklerin ağlamasını öngörerek beyaz gürültü dinletiyor ve böylelikle bebeklerin sakinleşmelerini mümkün kılıyor. Koliği olan bebeklerin saç kurutucu veya elektrikli süpürge gibi değişik frekanslı seslerin dinletilmesiyle sakinleştiklerini gözlemleyen Çetinkaya, yirmi bin farklı tonun çıkmasından oluşan ve beyaz gürültü adı verilen uğultuların anne karnındaki sese benzediğini belirtiyor.

Çetinkaya tarafından tasarlanan cihaz; GSR sensörü içeren elektrotlar, kulaklık, medya oynatıcı, mikroişlemci ve dijital ekrandan oluşuyor. Bebeklerin gövdesine yerleştirilen cihaz parçaları; kas kasılma dalgalarını ölçüyor, ölçülen dalgaların genişlik ve hız oranları arasındaki farklılıkları değerlendiriyor, bebeğin nefes alışverişlerinin ne derinlikte ve ne hızda birleştiğinin yanı sıra kalp atışını ölçüyor ve fazla kasılma olması halinde mikroişlemciye ağlama olabileceği bilgisini iletiyor.

Görsel Kaynak: https://www.haberturk.com