Tüketici Alışkanlıklarını Değiştiren İnovatif Teknolojiler

Tüketici Alışkanlıklarını Değiştiren İnovatif Teknolojiler

Geleneksel süregelen yöntemleri yenilikçi bir bakış açısıyla ele alan inovasyon kavramı sayesinde her geçen gün yeni uygulamalar gündelik hayatın bir parçası haline geliyor. Toplumlara fayda sağlayan bu inovatif gelişmeler, modern teknolojiyle beraber paralel bir hızda gelişiyor. Bu doğrultuda değişen pazar koşulları eşliğinde tüketici davranışları da farklılaşıyor.

Alışveriş dünyasını baştan yaratarak tüketici alışkanlıklarını değiştiren inovatif teknolojiler, günlük hayatın işleyişi üzerinde de etkili oluyor. Peki tüketicilerin farklılaşan ihtiyaçlarına etkili bir biçimde karşılık veren inovatif teknolojilerin arasında hangileri yer alıyor?

Temassız ödeme teknolojileri

Fiziksel işlemlerin dijital ortamlarda vücut bulmasını esas alan dijital dönüşüm, günlük hayatın her alanında sağlam bir yer edinmeye başladı bile. Eskiden kağıt üzerinde yapılan birçok işlem artık son derece kolay bir biçimde dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla hem vakit hem de maliyet bakımından büyük oranda tasarruf etmek de mümkün olabiliyor.

Yeni nesil ödeme teknolojileri söz konusu olduğunda ise temassız ödeme imkanı, tüketici alışkanlıklarını değiştiren önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor. Bu noktada elbette mobil teknolojilerin önlenemez yükselişi de büyük bir rol oynuyor. Nitekim her an her yerden işlem yapabilme kolaylığı sunan mobil cihazlar, tüketiciler tarafından alışveriş yaparken de sıklıkla tercih ediliyor.

Mağazalarda satın alım esnasında cüzdan açmaya gerek bırakmayan bu teknolojiler, tüketicilere eşsiz bir esneklik ve güvenlik sunuyor. Küresel boyutta giderek yaygınlaşmaya başlayan bu teknolojiler arasında Apple Pay, Google Wallet ve Samsung Pay gibi uygulamalar ise en yaygın kullanılan seçenekler arasında yer alıyor.

Kasasız mağazalar

Yoğun bir tempoyla geçen gündelik hayatta birçok işlemin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi kritik bir değer kazanıyor. Bu anlamda özellikle iş çıkışlarında alışveriş yapmak durumunda olan tüketiciler, kasa önünde uzun bekleme sıralarına ve kalabalığa maruz kalabiliyorlar. Bu noktada devreye giren kasasız mağazalar ise bekleme sürelerini en aza indirgeyerek hızlı ve pratik alışveriş imkanı sunuyor.

Kasaların mevcut olmadığı mağazalarda tüketiciler alışverişlerini mobil uygulamalar üzerinden online ödeme seçenekleri ile gerçekleştiriyorlar. Böylelikle fiziksel ve sanal dünya arasında köprü kuran bu mağazalarda, tüketicilerin çeşitli sorularına yardımcı olan görevliler de bulunuyor. Fakat kasanın ve dolayısıyla kasiyerin de bulunmadığı mağazalarda, sıra da olmuyor. Mağaza içindeki güvenlik ise kameralar sayesinde sağlanabiliyor.

Bu noktada öncü olma niteliğine sahip Amazon GO ve Türkiye’de D&R olmak üzere kasasız mağaza konsepti tüketici alışkanlıklarını baştan yaratan bir inovasyon olarak değerlendiriliyor.