Ticarette Dijital Dönüşüm: E-ticaret

Ticarette Dijital Dönüşüm: E-ticaret

Son derece yoğun bir rekabet ekseninde dönen girişimcilik dünyasında her geçen gün hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetlere tanık olmak mümkün. Bu anlamda dijital dönüşüm sürecini hızlandıran girişimler de tüketicilerin hayatını daha pratik bir hale getirmeleri nedeniyle yoğun ilgi görüyor. Özellikle ticareti dijital ortama taşıyan elektronik ticaret veya kısaca e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren girişimler, zamandan ve mekandan bağımsız alışveriş yapabilmeyi sağlayarak yükselişe geçiyor.

İnternet kullanıcılarının çeşitli kategorilerde ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamalarını sağlayan e-ticaret ekosistemi, gördüğü yüksek talep sayesinde her geçen gün büyüyerek gelişiyor. Fiziksel mağazalara kıyasla birçok avantaj sunan e-ticaret, Türkiye’de de hız kazanıyor. Nitekim tüketici davranışlarını inceleyen araştırmalardan elde edilen istatistikler sonucunda Türkiye’de e-ticaretin 2018 yılı itibarıyla bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,5 oranında büyüme gösterdiği kaydediliyor.

Peki yazılım teknolojileri sayesinde girişimlere çeşitli avantajlar sunan e-ticaret nasıl öne çıkıyor?

E-ticaret, tüketicilere 7/24 alışveriş yapma imkanı sunuyor

Hiç şüphesiz ki perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren girişimler için e-ticaret birçok konuda önemli avantajlar sağlıyor. Sadece bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile ürün satışı gerçekleştirmeyi mümkün kılan e-ticaret, fiziksel mağazalardaki kira, elektrik, su gibi giderlerin önüne geçerek maliyetleri düşürüyor. Benzer şekilde stok yapmadan satış yapmayı da sağlayan e-ticaret sayesinde depo masrafından da tasarruf etmek mümkün olabiliyor.

Öte yandan kendi evinde kendi imkanları dahilinde ürünler geliştiren, kurabiye yapan, takı tasarlayan kişiler de e-ticaretin avantajlarından faydalanabiliyorlar. Hem işletmelerin hem de bireylerin ürünlerini ihtiyaç sahipleriyle buluşturabildikleri 365 gün 24 saat açık dijital dükkanlar oluşturma niteliğini taşıyan e-ticaret ile coğrafi sınırlar da ortadan kalkıyor. Nitekim fiziksel dünyanın engellerini ortadan kaldıran sanal ortamda faaliyet gösteren e-ticaret ile dünyanın her köşesinden mağazaya ve müşteriye ulaşmak söz konusu olabiliyor.

Mobil ticaret yükselişe geçiyor

Dünya nüfusunun yarısının mobil kullanıcı olduğunu göz önünde bulundurulduğunda, neredeyse her alanda mobil teknolojilerin önemli bir yükselişe geçtiğini savunmak mümkün. Dolayısıyla günün büyük bir kısmını mobil cihazlarında geçiren kullanıcılar da alışveriş alışkanlıklarını mobile taşımayı tercih ediyor. Bu anlamda pek çok e-ticaret firması da mobil uygulamalarını mağazalarda kullanıma sunarak mobil kullanıcıların ihtiyaçlarına etkili bir biçimde yanıt verebiliyorlar.

Bu durum mobil ticaretin hızla yükselmesine zemin hazırlıyor. İstatistiklerden elde edilen veriler doğrultusunda da küresel boyutta mobil ticaret üzerinden elde edilen gelirin 2019 yılı itibarıyla 693 milyar dolara ulaşacağını öngörülüyor. Özellikle son yılların en popüler mecralarından biri haline gelen sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen alışverişler de artıyor. Yaygın kullanılan sosyal medya platformlarının alışveriş yapma özelliğini entegre etmeleri sayesinde birçok işletme sosyal medya hesapları aracılığıyla kullanıcılar ile etkileşime geçebiliyor.