Teknolojiyle Şekillenen Endüstriyel Tasarım

Teknolojiyle Şekillenen Endüstriyel Tasarım

Dijital dönüşümün hızla devam ettiği günümüz dünyasında tüketicilerin yanı sıra üreticiler de yeni teknolojilerden faydalanmayı tercih ediyorlar. Her geçen gün yeni bir teknolojinin günlük hayatın bir parçası olma yolunda ilerlediği göz önünde bulundurulduğunda, endüstri ürünleri tasarımıyla teknoloji ayrılmaz bir bütün olarak değerlendiriliyor. Bu durum da başarısını sürdürülebilir kılmak isteyen işletmeler için teknoloji gündemine ayak uydurmanın bir gereklilikten ziyade bir zorunluluk olduğuna işaret ediyor.

Tüketicilerin beklenti ve ihtiyaçlarını dikkate alan endüstriyel tasarım dünyası, teknolojik gelişmeler doğrultusunda şekilleniyor. Endüstriyel ürünlerin tasarım, geliştirme ve üretim sürecinde modern teknoloji son derece büyük bir rol oynuyor. Çünkü maliyet ve zamandan tasarruf etmeyi sağlayan teknolojiler sayesinde ürünlerin son kullanıcıyla buluşma süreci oldukça hızlı ve pratik bir hale gelebiliyor. Peki endüstriyel tasarım süreci incelendiğinde, hangi teknolojiler son zamanlarda öne çıkıyor?

Sanal ve fiziksel dünya arasında köprü kuran artırılmış gerçeklik

Bir ürünün meydana gelme sürecinin ardında çoğu zaman büyük bir ekip yer alıyor. Fakat globalleşmeyle birlikte bir ürünün geliştirilmesinde rol alan ekip üyeleri de farklı ülkelerde bulunabiliyor. Bu anlamda söz konusu ürünün gözden geçirildiği denetim süreci de uzun ve yorucu olabiliyor. Gerek ekip üyeleri gerekse yatırımcılar arasındaki iletişimi hızlandırmak için ise artırılmış gerçeklik sıklıkla başvurulan bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Artırılmış gerçeklik teknoloji sayesinde tasarlanan prototipe dünyanın her tarafından erişim sağlanabiliyor. Artırılmış gerçekliğin sunduğu üç boyutlu modelleme ile ürünler her açıdan detaylı bir şekilde incelenebiliyor. Bu sayede ekip üyelerinin fiziksel ürün karşılarındaymış gibi yorum ve değerlendirmelerini rahatlıkla yapabilmeleri mümkün olabiliyor. Ürün bilgilerine mekandan ve zamandan bağımsız ulaşılabilmesi imkanını sunan bu teknoloji, yaygın olarak tercih ediliyor.

Tasarımda üçüncü boyut: Üç boyutlu baskı teknolojisi

Son yıllarda endüstriyel tasarım dünyasının gündemine oturan bir trend de üç boyutlu baskı teknolojisi. Üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi, dijital ortamda çeşitli programlarla tasarlanan üç boyutlu nesnelerin katmanlara bölünmesi ve bu katmanların üzerine sıvı ham maddenin dökülerek üst üste gelecek şekilde basılmasından oluşuyor. Düşük maliyetle ve hızlı bir şekilde fiziksel ürün oluşturmayı mümkün kılan üç boyutlu yazıcılar, özellikle küçük ölçekli işletmelerin veya tasarımcıların kendi imkanları dahilinde kolaylıkla prototip geliştirmelerini sağlıyor.

Nesnelerin interneti ile akıllı ürünler

Dijital dönüşümün belkemiği olan internetten geleneksel yöntemlerle üretilen nesneler de yararlanıyor. Yıllardır mekanik olarak tasarlanan ürünler artık çeşitli yazılımlarla geliştirilerek internete bağlanabiliyor. Böylece kendi aralarında iletişim kurarak ortak bir ağ oluşturan ürünler, operasyonel süreçleri hızlandırarak insanların omuzlarından iş yükü alıyor. Nesnelerin interneti olarak tanımlanan bu teknoloji, gerek fabrikalarda gerekse son kullanıcının ev eşyalarında var olarak hayatı çok daha pratik bir hale getiriyor. Aynı zamanda kullanıcıların davranışlarına dair verilerin de kaydedilmesini sağlayan bu teknoloji, tasarımcıların ürünlerindeki geliştirilmeye açık noktaları keşfetmelerine önayak oluyor.