Teknolojiyle Beraber Değişen İş Dünyası (2. Bölüm)

Teknolojiyle Beraber Değişen İş Dünyası (2. Bölüm)

Daha önceki yazımızda ilerleyen yıllarda zamana ve teknolojiye yenik düşmesi öngörülen meslek gruplarından bahsetmiştik. Elbette bu dijital dönüşümün sonucunda eski alışkanlıkların silindiği gibi yeni ihtiyaçların da doğacağını tahmin etmek zor değil. Dolayısıyla gelecekte yeni meslek gruplarının ortaya çıkacağı ve girişimciler için yeni iş olanakları yaratacağı çıkarımı da rahatlıkla yapılabilir.

Bazı meslek gruplarının ve işlerin gelecekte otomasyona geçiş yaparak yapay zeka tarafından gerçekleştirilebileceği göz önünde bulundurulduğunda, insan faktörünün ihtiyaç duyulduğu farklı alanlara odaklanmakta fayda var. Daha önce akla gelmeyen sektörlerde kariyer olanakları, gelişen teknolojiyle mümkün hale geliyor. Peki teknolojiyle değişen iş dünyasında gelecek zamanda hangi yeni mesleklerin ortaya çıkması bekleniyor?

Uzay turizmi

Farklı ülkeleri gezerek farklı kültürleri öğrenmeyi ve zengin bir deneyim yaşamayı mümkün kılan turizm, artık dünya üzerindeki mekanlarla sınırlı kalmayacak. Uzay, turistlerin yeni gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Gelecek zamanda uzay istasyonlarına, aya ve hatta Mars’a bile turistik veya iş gezisi amaçlı seyahatlerin düzenlenmesi bekleniyor.

Elbette bu yeni çalışma alanları için de insan gücüne ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. Uzay seyahatlerine eşlik edecek uzay turu rehberi, uzay pilotu ve uzay host veya hostesi gibi uzay turizmiyle ilgili meslekler, gelecek zamanda mümkün olacak kariyer seçenekleri arasında yer alıyor.

Dijital uzmanlıklar

Dijital dönüşümün her alanda hızlanması, dijital uzmanlıkları da beraberinde getirecek. Bu doğrultuda halihazırda var olan mesleklerin, dijital platformlarda kendine karşılık bulması bekleniyor. Verilerin işlenmesi ve saklanması halihazırda büyük oranda dijital ortamlarda gerçekleşiyor. İlerleyen zamanlarda ise bu işlemlerin tamamıyla bilgisayar sistemleri aracılığıyla yapılacağı tahmin ediliyor. Bu noktada bilgi saklama, işleme ve güvenlik konularında dijital dedektiflere ihtiyaç duyulması söz konusu.

Aynı şekilde avukatların uzmanlık alanları arasında sosyal medyanın da yer alması önem taşıyacak gibi görünüyor. E-spor dalının giderek genişlemesi ve e-spor atletlerinin artması bekleniyor. Yapay zeka karakterlerinin çeşitlenmesi ve bu karakterleri biçimlendiren yapay zeka karakter yazarlarının devreye girmesi öngörülüyor.

Çöp mühendisliği

Dünya nüfusunun çoğalması, tüketim çılgınlığını da beraberinde getiriyor. Tüketimin artması ise atık sorunun büyümesine yol açıyor. Yaşanabilir bir dünya için çevre kirliliğini en aza indirgemek, halihazırda önem taşırken gelecekte daha da kritik bir değer kazanıyor. Atıkların doğru bir şekilde dönüştürülmesi ise çöp mühendisliği mesleğinin artan önemine işaret ediyor. İlerleyen yıllarda üniversitelerin mühendislik fakültelerinin çöp mühendisliği bölümüne ağırlık vererek gerekli programları sağlamaları ve bu alandaki iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmaları bekleniyor.