Teknolojiyle Beraber Değişen İş Dünyası (1. Bölüm)

Teknolojiyle Beraber Değişen İş Dünyası (1. Bölüm)

Modern teknolojinin doruğunda yaşadığımız günümüz dünyasında, gündemi yakından takip eden herkes bir dönüşümden geçildiğini fark edebilir. Dijitalleşme sürecinde işlemlerin artık elektronik ortamlarda gerçekleştirilmesi, insanların omuzlarından iş gücünü kaldıran yapay zeka gibi gelişmeler, elbette iş dünyasını da yakından ilgilendiriyor. Sürekli yeni bir gelişmenin yaşandığı teknoloji dünyası, geçmişten gelen alışkanlıkları değiştirerek oldukça farklı bir gelecek vadediyor.

Buradan yola çıkıldığında, geçmişte ve halihazırda mevcut olan meslek gruplarının gelişen teknoloji sonucunda zaman aşımına uğrayarak farklılaşacağı çıkarımı yapılabilir. Özellikle yapay zeka ve robot teknolojisi sayesinde bazı mesleklerin otomasyon sürecinden geçerek insan gücüne ihtiyaç bırakmayacağı öngörülüyor.

Peki önümüzdeki yıllarda hangi meslek gruplarının yerini teknolojiye bırakacağı tahmin ediliyor?

Çağrı merkezleri

Çok sayıda insanın kulaklıklarıyla beraber bilgisayar başında oturarak gelen aramaları cevaplandırdığı ofis ortamları, gelecekte yeryüzünden silinecek gibi görünüyor. Çünkü insanları taklit edebilen yapay zeka, artık bu noktada da devreye giriyor. Chatbot olarak adlandırılan programlar, tüketicilerin sorunlarına anında çözüm bulmalarına olanak sağlıyor.

Üstelik insanların konuşma biçimlerini gözlemleyerek analiz eden ve ona göre tepki veren chatbot’lar, çoğu zaman o kadar başarılı olabiliyor ki tüketiciler gerçek bir insanla sohbet etmediklerini fark edemiyor bile. Bu teknoloji sayesinde tüketiciler, günün her saatinde teknik destek alabiliyor. Bu durum da müşteri memnuniyetini üst seviyelere taşıdığı için birçok işletme tarafından tercih ediliyor.

Beden gücü

Robot teknolojisinin yaygınlaşması sonucunda en çok değişime uğrayacak meslek grupları ise beden gücünün kullanıldığı meslekler olarak belirleniyor. Gerek fabrika gerekse inşaatlarla ilgili işler, halihazırda makinelerin yardımıyla yapılıyor. Ancak gelecekte insan ve makine oranının değişiklik göstermesi bekleniyor. Bu doğrultuda robotik teknoloji, beden gücü gerektiren alanlarda iş gücünü yüklenecek gibi görünüyor.

Aynı zamanda robotların daha hızlı ve uzun süre çalışabilmesi gibi noktalar da avantajlar olarak görülüyor. Örneğin tuğla döşeme görevi ele alındığında, bir insan günde ortalama 300 ila 500 arasında tuğla döşeyebilirken bir robot ise bir gün içerisinde toplamda 1200 tane tuğla döşeyebiliyor.

Hizmet sektörü

Gelecekte yaşanacak değişimlerden etkilenen bir diğer alan da hizmet sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son zamanlarda self-servis kavramı tüketiciler için daha öncelikli bir hal almaya başladı. Örneğin süpermarketlerin kasiyersiz kasaları, birçok tüketici tarafından daha hızlı olması sebebiyle tercih ediliyor. Bu anlamda artık tamamen kasasız mağaza konseptleri de ilgi görmeye başladı. Amazon Go ve D&R gibi mağazaların hayata geçirdiği kasasız mağazalar, tüketicilerin alışverişlerini sıra beklemeden son derece hızlı bir şekilde tamamlayabilmelerini mümkün kılıyor.

Buna ek olarak bankalar da self servis akımının etkilerini hissediyor. ATM’lerle başlayan otomasyon süreci internet bankacılığı ve mobil uygulamalar ile devam ediyor. Artık neredeyse tüm banka işlemleri internet bankacılığı sayesinde online olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu noktaların sonucunda yapay zeka banka personellerinin yerini alabiliyor.