Tasarım ile Fark Yaratmak Nasıl Mümkün Olabilir?

Tasarım ile Fark Yaratmak Nasıl Mümkün Olabilir?

Dokunduğu her objeyi, yapıyı veya şehri şekillendirerek renk katan tasarım, estetiklik ve işlevsellik arasında köprü kurarak dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirme yönünde önemli adımlar atıyor. Ürünlerden dijital mecralara, binalardan hizmet anlayışına kadar odak noktasına aldığı her olguyu planlayıp somut hale getiren tasarım, yaratıcılığın sınırlarını zorlayan projeler ile gündeme geliyor. İnsanların günlük hayatını kolaylaştıran ürünlerin de oluşturulmasına katkıda bulunan tasarım, aynı zamanda yaşadığımız dünyada fark da yaratabiliyor.

Son yıllarda tasarım dünyasında ön plana çıkan trendlere göz gezdirildiğinde, duyarlı tasarımcıların fark yaratan tasarımlarıyla sıklıkla karşılaşmak mümkün hale geliyor. Sadece estetik algısına hitap etmekle kalmayarak aynı zamanda toplumlara sosyal anlamda fayda sağlayan ve doğanın korunmasına katkıda bulunan tasarımlar ile önemli değişimlere öncü olmak da söz konusu olabiliyor. Peki tasarım ile hangi noktalarda fark yaratılabiliyor?

Sürdürülebilir tasarım ile doğa korunuyor

Dünya nüfusunun artması sonucu oluşan tüketim çılgınlığı, dünyaya çeşitli noktalarda ciddi boyutlarda zararlar veriyor. Enerji kaynaklarının azalması, hayvanların yaşama alanlarının sınırlanması, pek çok hayvan türünün neslinin tükenmeye yüz tutması, doğal afetler ile sonuçlanan iklimsel değişikliklerin yaşanması gibi koşullar doğrultusunda sürdürülebilirlik ilkesi kritik bir değer kazanıyor.

Karbon ayak izini azaltan ve doğanın korunmasını ön plana alan sürdürülebilirlik, tasarım dünyasında da yankı buluyor. Birçok duyarlı tasarımcı ve marka, sundukları ürün ve hizmetlerde sürdürülebilir materyalleri kullanmayı tercih ediyorlar. Bu bağlamda özellikle çevre ve deniz kirliliğinin başlıca sorunlarından olan plastik kullanımının azaltılması öncelik taşıyor. Plastik yerine çevre dostu alternatif malzemelere yönelen ve geri dönüşüme yatırım yapan tasarımcı ve markalar da insanları daha bilinçli tüketime davet ederek bütün dünyada farkındalık yaratabiliyorlar.

Tasarımcılar, sosyal sorunlara parmak basıyor

Sosyal boyutta aktif olarak rol almanın genç nesillere kadar uzandığı günümüz dünyasında tasarım alanında da olan bitene seyirci kalmak yerine farkındalık yaratmaya yönelik tasarımların değer kazandığına şahit olmak mümkün. Bu anlamda toplumların küresel çaptaki sosyal sorunlarına parmak basan tasarım projeleri de büyük bir önem taşıyor.

Markaların tasarımlarında sosyal mesajlara yer vermeleri, sosyal sorumluluk projelerine dönüşen tasarımlar gibi gelişmeler, tasarım dünyasının etkilerini gözler önüne seriyor. Kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunma anlayışıyla yaratılan tasarımlar, toplumları değiştirme niteliği taşırken insan deneyimini odağına alan tasarımlar da sosyal sorunlara çözüm olabiliyor. Bu noktada fayda sağlayan tasarımlar da önemli bir fark yaratma gücüne sahip olabiliyor.