Sosyal Girişimcilik ile Sosyal Sorunlara Yenilikçi Çözümler

Sosyal Girişimcilik ile Sosyal Sorunlara Yenilikçi Çözümler

Girişimcilik ekosistemi son derece yoğun bir rekabet ekseninde dönüyor. Değerli iş fikirlerini hayata geçirerek insanların hayatlarını kolaylaştıran uygulamalara imza atmayı hedefleyen çok sayıda girişimci ve girişimci adayı mevcut. Bunun yanı sıra girişimcilerin bir kısmı da toplumların sosyal sorunlarına odaklanıyor. Kar amacı gütmeyen ama elde ettiği karı toplumların sosyal sorunlarına çözümler üretmeye yönelik değerlendirmeyi esas alan girişimcilik ise sosyal girişimcilik olarak öne çıkıyor.

Toplumların hem yerel hem de küresel boyutta sahip olduğu sosyal sorunların başında yoksulluk, açlık, yetersiz eğitim imkanları, çevre kirliliği gibi konular yer alıyor. Özellikle dünya nüfusunun çoğalmasıyla ve bilinçsiz tüketimin artmasıyla birlikte eşitlik ve sürdürülebilirlik ilkeleri kritik bir değer kazanıyor. Peki refah içinde yaşanabilir bir dünya vizyonuyla hareket edilen sosyal girişimcilik nasıl öne çıkıyor?

Sosyal girişimcilik toplumları dönüştürüyor

Toplumların sosyal sorunlarına yenilikçi ve etkili çözümler sunmayı hedefleyen girişimciler, sosyal girişimci olarak değerlendiriliyor. Sosyal sorunları göz önünde bulundurarak iş modelleri geliştiren sosyal girişimcilikte maddi fayda yerine öncelikli olarak sosyal fayda sağlama amacı güdülüyor. Faaliyet gösterdikleri sektördeki açıkları yakalayan ve toplumları geliştirmeye yönelik ürün ve hizmetler sunan sosyal girişimciler, birçok sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesine de önayak olmalarıyla biliniyor. Böylelikle sosyal girişimcilik ile toplumları dönüştürmek mümkün olabiliyor.

Öte yandan sosyal sorunların girişimcilik ruhuyla ele alındığı ve fark yaratma düşüncesiyle hareket edildiği sosyal girişimcilik dünyasında, aynı zamanda istihdam sağlanarak toplumlara ekonomik boyutta da fayda sağlanıyor. Nitekim sosyal girişimciler de girişimcilik ilkesi doğrultusunda ticari faaliyetler yürütüyorlar. Fakat sosyal girişimciler, diğer girişimcilerden bu faaliyetleri sosyal fayda misyonları için araç olarak kullanmalarıyla farklılaşıyorlar.

Sosyal fayda için girişimcilik ve inovasyon el ele yürüyor

Elbette dünyayı değiştirmek ve yeniliklerin önünü açabilmek adına sosyal girişimciliği inovasyondan ayrı düşünmek pek de doğru olmaz. Bu anlamda süregelen yöntemlere farklı alternatifler üretebilmek ve eski alışkanlıkları değiştirebilmek için inovatif bir bakış açısını benimsemek büyük önem taşıyor. Modern teknolojinin de yardımıyla toplumların yıllardır sahip olduklara sorunları çözüme kavuşturan girişimlerin doğması söz konusu olabiliyor.

Bunun yanı sıra insanların ihtiyaçlarını odak noktasına alan ve kullanıcı deneyimini üst seviyede tutan sosyal girişimler, insanların hayat kalitesini artırmaya katkıda bulunuyorlar. Üstelik karşılaştıkları toplumsal sorunları çözmeye yardımcı olan ürün ve hizmetler geliştirme tutkusuna sahip sosyal girişimciler; sağlık, insan hakları, çevre, eğitim, kalkınma gibi çeşitli noktalarda sosyal bir dönüşüm gerçekleştirmeyi mümkün kılabiliyorlar.