Sokakları Renklendiren Tasarım: Duvar Sanatı

Sokakları Renklendiren Tasarım: Duvar Sanatı

Dünyaya renk katan tasarımın odak noktasında eşyalar, nesneler, ürünler ve hatta hizmetlerin yanı sıra binalar, yapılar, parklar ve sokaklar da bulunuyor. Yapıların ve sokakların dış görünümüne yön veren mimarlık ve peyzaj mimarlığının yanı sıra sokakları renklendiren bir diğer tasarım akımı dikkat çekiyor. Mural ve grafiti olarak popülarite kazanan duvar sanatları, gri bir dünyayı baştan yaratarak canlandırabiliyor.

Günümüzde hemen her ülkede ve şehirde duvar sanatlarına rastlamak mümkün. Basit bir cümleden karmaşık bir tabloya kadar geniş bir yelpazede sıralanan duvar sanatlarına çeşitli örnekler gösterilebiliyor. Göze hitap eden duvar sanatları, aynı zaman da sosyal mesajlar da içerebiliyor. Peki sokakları canlandıran bir tasarım anlayışı olan duvar sanatları nasıl öne çıkıyor?

Sokakları Renklendiren Tasarım: Duvar Sanatı 3

Bina ve duvarlar, sanat eserlerine dönüşüyor

İnsanoğlunun geçmişinde yazıdan önce resmin ve kağıttan önce duvarın geldiği göz önünde bulundurulduğunda, duvar sanatlarının tarihinin de milattan öncesine dayandığı çıkarımını yapmak çok da zor değil. Dünyanın farklı noktalarında hem soyut hem de somut anlamlar içeren duvar sanatları, hem göze hem de akla hitap eden tasarımların doğmasına zemin hazırlıyor.

Sokakları Renklendiren Tasarım: Duvar Sanatı 4

Latince “murus” (duvar) kelimesinden gelen mural ve İtalyanca “graffiato” sözcüğünden türeyen grafiti, duvar sanatları dendiğinde ilk akla gelen kavramlardan sayılıyor. Fakat grafiti, geleneksel duvar sanatlarından çizimin yanı sıra özellikle yazıyı odak noktasına alıyor. Duvarlara yazılan, kazınan veya sprey ile püskürtülen yazı ve çizimlerin bütününü kapsayan grafitinin temeli ise 1960’lı yılların hip hop kültürüne dayanıyor. Özgün yazı tipiyle ve göz alıcı renkleriyle dikkat çeken grafitiler, murallardan önemli bir noktada farklılaşıyor: Muralların aksine grafitiler, bina ve duvarlara genellikle izin alınmadan çiziliyor.

Sokakları Renklendiren Tasarım: Duvar Sanatı 5

Öte yandan görsel olarak aktarılmak istenenleri kamuya açık alanlarda sergileyen duvar sanatları, tasarımcılara eserlerini geniş kitleler ile buluşturma fırsatı tanıyor. Bu nedenle aynı zamanda sosyal veya politik anlamlar içeren tasarımların da görünürlük kazanmasını sağlayan duvar sanatları, farkındalık yaratma konusunda büyük bir rol oynayabiliyor. İnsanların sokakta yürürken öngöremedikleri bir şekilde karşılaştıkları duvar sanatları, onları düşünmeye ve toplumlar için önem taşıyan sosyal sorunlar konusunda kafa yormaya da itebiliyor.

Sokakları Renklendiren Tasarım: Duvar Sanatı 2

Görsel Kaynaklar:
https://www.livabl.com
http://streetart.today/
https://oddstuffmagazine.com
https://matadornetwork.com