Servis Tasarımı ile Hizmet Süreçleri Geliştiriliyor

Servis Tasarımı ile Hizmet Süreçleri Geliştiriliyor

Dünyaya şekil verme potansiyeline sahip tasarım sayesinde ürün, yapı, şehir gibi akla gelebilecek her kavram baştan yaratılabiliyor. Bu doğrultuda elbette tasarımın odak noktasına sadece elle tutulur somut nesneler oturmuyor. Nitekim giderek yaygınlaşmaya başlayan insan odaklı tasarım anlayışı doğrultusunda, çeşitli organizasyonların ve işletmelerin sundukları hizmeti kurgulayan servis tasarımı da kritik bir değer kazanıyor.

İnsan odaklı bir servis tasarımı anlayışı sayesinde kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşımak son derece mümkün. Peki hem hizmet sağlayıcılar hem de kullanıcılar için mümkün olan en iyi hizmeti tasarlama hedefiyle yola çıkan servis tasarımı, nasıl öne çıkıyor?

Servis tasarımı, hizmet sürecini en üst seviyelere taşıyor

İngilizcede service design olarak bilinen servis tasarımının temeli 1982 yılına dayanırken, bir tasarım dalı olarak kabul görmesi ise 1991 yılında Köln International School of Design bünyesinde faaliyet gösteren profesörler tarafından sağlanıyor. O günden bu yana servis tasarımı, bir hizmetin başlangıcından sonuna kadar olan sürecin başta kullanıcı ve hizmet sağlayıcı olmak üzere herkes için en iyi deneyimi sağlayacak şekilde tasarlanmasını esas alıyor.

Hizmeti sunan tarafın kaynaklarının en verimli şekilde yönetilmesini de kapsayan servis tasarımcıları, kullanıcı dostu, sürdürülebilir ve rekabette farklılaşan hizmetlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Bu bakımdan ürün tasarımıyla ortak paydada buluşabilen servis tasarımı, öte yandan organizasyonel süreçleri de düzenliyor. Bunun yanı sıra henüz yolun başındaki girişimler için en uygun iş modellerini de belirleyebilen servis tasarımcıları, başarı hedeflerine ulaşmayı mümkün kılan stratejiler oluşturarak yol haritası çizebiliyorlar.

İyi bir servis tasarımına giden yol empatiden geçiyor

Hiç kuşkusuz ki servis tasarımında rol oynayan en büyük unsurlardan biri, kullanıcı olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla iyi bir servis tasarımının altın kuralı da empati olarak değerlendiriliyor. Nitekim söz konusu hizmet süreçlerinin en yüksek performansı sunacak şekilde tasarlanabilmesi adına hedef kitleyi yakından tanımak gerekiyor. Bu anlamda hedef kitlenin ihtiyaçlarını ve beklentilerini tespit edebilmek için geniş kapsamlı ve ince detaylı analiz ve araştırmalar gerçekleştirmek büyük önem taşıyor.

Bir hizmetin geliştirilmeye açık noktalarını keşfetmek ve gerekli iyileştirmeleri yapabilmek adına hizmet ve kullanıcılar hakkında olabildiğince bilgi edinmek gerekiyor. Bu noktada servis tasarımcılarının kullanıcıların ihtiyaçlarına öncelik tanıyarak onların davranışlarını araştırmaları gerekiyor. Akabinde sunulan hizmet üzerinde kullanıcının memnuniyetini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirerek firmaların başarılarını sürdürülebilir kılmak söz konusu olabiliyor.

Görsel Kaynak: http://www.marionferrec.com