Sanal Gerçeklik Teknolojisi Koku Alma Duyusuna Odaklanıyor

Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün yeni ve inovatif uygulamalar teknoloji gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Bu anlamda sanal ve fiziksel dünya arasındaki sınırları ortadan kaldıran sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri de yoğun ilgi görüyor. Fiziksel gerçekliği geliştirerek sanal bir dünya yaratan sanal gerçeklik teknolojisi, özellikle son zamanlarda birçok sektörde kendine sağlam bir yer ediniyor. Fakat öncelikle göze hitap eden sanal gerçeklik teknolojisi artık koku alma duyusunu da mercek altına alıyor.

ABD merkezli bir teknoloji firması tarafından tasarlanan sanal gerçeklik cihazları, artırılmış gerçeklik deneyiminin sadece göze değil aynı zamanda buruna odaklanmasını da sağlıyor. Oculus Rift, HTC Vive, Samsung Galaxy VR, Playstation VR gibi yaygın kullanılan sanal gerçeklik cihazlarına entegre edilebilen cihazın içinde çeşitli kokular yer alıyor.

Tam olarak burnun üstüne gelen cihaz, içinde bulunan 9 aroma tüpü aracılığıyla izlenilen filmde veya oynanılan oyundaki sahnelere uygun bir biçimde kokular yayıyor. 255 farklı koku seçeneği sunan cihaz, su spreyi, ısı simülasyonu için mikro ısıtıcı ve rüzgar simülasyonu için fan da içeriyor. Böylelikle sanal gerçekliğe farklı bir boyut kazandırılabiliyor.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Koku Alma Duyusuna Odaklanıyor 2

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Koku Alma Duyusuna Odaklanıyor 3

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Koku Alma Duyusuna Odaklanıyor 4

Görsel Kaynak: http://www.yankodesign.com