Sağlık Sektörünü Dönüştüren Yeni Nesil Teknolojiler

Sağlık Sektörünü Dönüştüren Yeni Nesil Teknolojiler

Yıllardır süregeleni yenilikçi bir bakış açısıyla ele alarak geliştiren inovasyon akımı sayesinde her geçen gün birbirinden faydalı uygulamaların doğduğuna tanıklık etmek mümkün hale geliyor. Özellikle insan sağlığı söz konusu olduğunda inovatif gelişmeler hayat kalitesini artırmakla beraber çeşitli hastalıklara karşı daha etkili mücadele yöntemlerinin geliştirilmesine de zemin hazırlıyor. Bu doğrultuda son yıllarda modern teknolojinin sağlık sektöründe edindiği yeri sağlamlaştırmasıyla beraber yeni teknolojiler de giderek hız kazanıyor.

Sanal gerçeklik, yapay zeka, üç boyutlu baskı gibi teknolojilerin yanı sıra önümüzdeki yıllarda etkisini sürdürmesi beklenen yeni teknolojiler de gündeme oturuyor. Peki özellikle sağlık sektörünü dönüştürme niteliği taşıyan yeni nesil teknolojilerden hangileri ön plana çıkıyor?

İlaç salınımı gerçekleştiren implantlar

Kronik hastalıklara sahip birçok insanın düzenli olarak ilaç kullanması gerekiyor. Bununla beraber belirli hormonlara ihtiyaç duyan çoğu kişinin de düzenli olarak kan tahlili yaptırıp çıkan sonuçlara göre takviyelerini düzenlemeleri önem taşıyor. Bu noktada ilaç salınımı gerçekleştiren implantlar, günlük hayatta kolaylıklar sunuyor. Gerekli hormonları üreten veya takviyeleri salgılayabilen hücresel implantlar, kendi kendilerine ilaç salabilmeleriyle dış takviye ihtiyacına bırakmadan vücudu iyileştirme yönünde adımlar atıyor.

Ancak son yıllarda üzerine çeşitli çalışmalar yürütülen implantların kullanım alanı, bağışıklık sisteminin müdahalesi nedeniyle kısıtlıydı. Bu durumun önüne geçebilmek için ciddi yan etkileri olabilen ve bağışıklık sistemini baskılayan ek ilaçların kullanılması gerekiyordu. Fakat bilim adamlarının araştırmalarından elde edilen güncel veriler doğrultusunda ilaç salınımı gerçekleştiren implantları da geliştirmek mümkün hale geliyor. Vücut tarafından kabul edilerek etkisi artırılan inovatif implantların yakın gelecekte diyabet ve kanser gibi hastalıklara önemli ve uzun vadeli bir tedavi alternatifi sunması bekleniyor.

Elektrik impuls ile tedavi yöntemi

Yakın gelecekte çeşitli hastalıkları ilaç yerine elektrik impulslar ile iyileştirmeyi esas alan bu inovatif tedavi yöntemi, sağlık sektöründeki alışkanlıkları değiştirmeyi hedefliyor. Beyinden çeşitli organlara sinyaller göndermekle yükümlü vagus sinirini odaklanan ve İngilizce dilinde “electroceuticals” olarak da adlandırılan tedavi yöntemi, sinirlere gönderdiği impulslar aracılığıyla bağışıklık sistemini düzenleyerek birçok hastalığa tedavi olma potansiyeli taşıyor. Epilepsi ve depresyon için kullanılan bu yöntem artık migren, obezite ve romatizmayı da hedef tahtasına alıyor.

Kişiselleştirilen tedavi

Sağlık sektörünü dönüştürerek geliştirmeyi hedefleyen bir diğer inovatif yaklaşım ise kişiselleştirilen tedavi olarak dikkat çekiyor. Her insanın farklı bir genetik yapıya sahip olmasından yola çıkan bu yaklaşım, her hasta için de kişiye özgü bir tedavi uygulanmasını öngörüyor. Daha geliştirilmiş teşhis yöntemlerini kullanan bu yaklaşım ile hastalıkların moleküler seviyedeki kaynağına iniliyor. Böylelikle kişilerin genetik özellikleri ve risk faktörleri de göz önünde bulundurularak en uygun tedavi uygulanabiliyor.