Plastik ile Mücadelede Alternatif Materyal 3

Plastik ile Mücadelede Alternatif Materyal

Dünya nüfusunun yüksek bir artış göstermesiyle beraber tüketim çılgınlığı da artıyor. Bu doğrultuda paralel bir artış gösteren çevre kirliliği de hem doğanın hem de canlıların hayatını önemli ölçüde tehdit ediyor. Özellikle geri dönüşüm oranı düşük ve kendi kendine çözünmeyen plastik söz konusu olduğunda gerek karaya gerekse okyanuslara verilen zararın boyutu kritik. Bu doğrultuda duyarlılık gösteren bilim adamları da plastik ile verilen mücadelede alternatif malzeme arayışına yöneliyorlar.

Finlandiyalı araştırmacılar tarafından geliştirilen “sulapac” isimli materyal, tamamen ayrıştırılarak geri dönüştürülebiliyor. Her yıl en az 300 milyon ton plastik üretildiğinden yola çıkan araştırmacılar, doğaya zarar vermeyen bu materyal sayesinde çevre kirliliğinin önüne geçebiliyorlar. Plastiğe son derece benzer bir yapıya sahip materyal, benzer şekilde su ve yağa dayanıklı olmakla beraber oksijen de geçirmiyor.

Seri üretime hazır ve sınırsız tasarım seçenekleriyle öne çıkan materyal, özellikle tek kullanımlık plastik ürünlerin yerine geçme hedefiyle üretiliyor. Nitekim mikroorganizmalar tarafından parçalanarak karbondioksit, su ve biyokütleye dönüşen materyal okyanusları koruyor.

Plastik ile Mücadelede Alternatif Materyal 2

Plastik ile Mücadelede Alternatif Materyal

Görsel Kaynak: https://www.designboom.com