Performansı Artıran Akıllı Çalışma Alanları

Performansı Artıran Akıllı Çalışma Alanları

Son derece yoğun bir rekabet ekseninde dönen girişimcilik dünyasında başarı hedeflerine ulaşmanın altın kurallarından biri de verimli bir çalışma alanı olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla kimi zaman günün büyük bir kısmının geçirildiği çalışma alanlarını en yüksek performansı sergileyecek şekilde tasarlamakta büyük yarar var. Bu doğrultuda elbette modern teknolojinin getirilerinden faydalanmak mümkün.

Teknoloji çağının zirveye tırmandığı son zamanlarda akıllı cihazlar ve yapılar, günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Akıllı telefonlar, akıllı bileklikler, akıllı fabrikalar ve akıllı evler gibi akıllı ofisler de performansı artırma konusunda ateşleyici bir güç olarak yorumlanıyor. Peki yeni nesil akıllı çalışma alanları söz konusu olduğunda hangi özellikler ön plana çıkıyor?

Bulut tabanlı yazılımlar

Yeni nesil akıllı ofisler ve modern teknoloji ayrılmaz bir bütün olarak değerlendiriliyor. Akıllı ofislerde operasyonel süreçleri hızlandıran unsurların başında ise bulut tabanlı yazılımlar geliyor. İnternet tabanlı bilişim hizmeti olan bulut teknolojisi, verilerin geleneksel şekilde olduğu gibi aygıtta değil bulutta depolanmasını sağlıyor. Böylelikle hafıza alanından tasarruf sağlayan bu teknoloji, aynı zamanda verilere her an her yerden erişebilmeyi mümkün kılarak ofislerdeki süreçleri çok daha pratik bir hale getiriyor.

Bulut tabanlı yazılımları tercih eden ofislerde önemli belgeler bulutta saklanıyor. Dolayısıyla çalışanlar doküman, sunum gibi dosyalara gerek masaüstü bilgisayarlarından gerekse mobil cihazlarından ulaşabiliyorlar. Uzak mesafeden çalışanlar veya seyahat edenler için de son derece kullanışlı olan bu yazılımlar ile coğrafi sınırlar ortadan kalkıyor.

Siber güvenlik

Fiziksel işlemleri sanal platformlara taşıyan dijital dönüşümle beraber siber güvenlik de kritik bir değer kazanıyor. Bu nedenle artan siber saldırılar göz önünde bulundurulduğunda olumsuz sürprizler ile karşılaşmamak adına akıllı ofislerin de hazırlıklı olmalarında fayda var. Bu doğrultuda siber güvenliği artırmak adına etkili antivirüs programlarından yararlanmak elbette şart.

Bununla birlikte kimlik bilgilerinin güvenliğini artırmak adına şifre yöneticileri de oldukça yararlı. Her kullanıcı hesabı için farklı, karmaşık ve ele geçirilmesi zor şifreler oluşturan şifre yöneticileri gibi önlemler ile siber saldırılar sonucunda meydana gelme ihtimali olan zararı minimuma indirmek mümkün.

Sanal asistanlar

Teknoloji gündeminin en popüler konularından biri olan yapay zeka, akıllı çalışma alanlarında da ön plana çıkıyor. Bu noktada özellikle yapay zeka tabanlı sanal asistanlar ofis içinde son derece büyük bir fayda sağlayarak iş yükünü önemli ölçüde azaltabiliyorlar.

Çeşitli işlemleri rahatlıkla yerine getiren sesli komut asistanları, aynı anda birden fazla kişiyle sohbet ederek müşteri memnuniyetini artıran bir servis sunan chatbot’lar, ofis çalışanlarının acil ihtiyaç duyduğu bilgiler için hızlı bir şekilde internet üzerinden arama gerçekleştiren asistanlar, farklı ülkelerden kişiler ile yapılan görüntülü aramalarda gerçek zamanlı tercüme hizmeti sunan asistanlar; yapay zeka tabanlı sanal asistanlar için verilebilecek örneklerden sadece birkaç tanesi.