Ofis Alanlarında Biyofilik Tasarımın Etkileri İnceleniyor

Ofis Alanlarında Biyofilik Tasarımın Etkileri İnceleniyor

İnsanoğlunun yerleşik yaşama geçmesiyle beraber girdiği şehirleşme sürecinde doğayla olan bağının giderek azaldığına tanık olmak mümkün. Etrafını yeşil ağaçlar yerine gri binalar saran insanlar, günün büyük bir kısmını dört duvar arasında geçirerek yeşilden uzaklaşıyor. Yaşama sevgi anlamına gelen biofilinin tasarıma uyarlanan versiyonu biyofilik tasarım ise insanları doğaya kavuşturan yapıların tasarlanmasını esas alıyor. Doğanın parçalarını şehir merkezine taşıyan biyofilik tasarım, çalışma ortamına entegre edildiğinde ise verimliliği artırdığı gözlemleniyor.

Bu doğrultuda Londra merkezli tasarım ofisi Daewha Kang Design, biyofilik tasarım anlayışına dayalı çalışma alanları tasarlıyor. Bir binanın 12. katını biyofilik tasarım ilkeleri doğrultusunda yeniden düzenleyen tasarım ekibi, kullandıkları materyal ve ışıklar ile insanların doğayla olan bağını güçlendirmeyi hedefliyor. Günün saatine göre değişen ışık sistemi ve ahşap malzemeler, çalışanların hem bedeni hem de zihni dinlenerek enerji toplamalarına yardımcı oluyor.

Aynı zamanda bir deney olan proje kapsamında çalışanların 4 hafta boyunca biyofilik tasarım anlayışına uyum sağlayan alanlarda, diğer 4 haftada ise normal bir ofis ortamında çalışmaları planlanıyor. Elde edilen veriler sonucunda biyofilik tasarımın çalışma performansına olan etkisinin kıyaslanacağı proje aracılığıyla biyofilinin insan sağlığına nasıl yön verdiği incelenecek.

Ofis Alanlarında Biyofilik Tasarımın Etkileri İnceleniyor 2

Ofis Alanlarında Biyofilik Tasarımın Etkileri İnceleniyor 3

Ofis Alanlarında Biyofilik Tasarımın Etkileri İnceleniyor 4

Ofis Alanlarında Biyofilik Tasarımın Etkileri İnceleniyor 5

Görsel Kaynak: https://www.designboom.com