Neden Dijital Dönüşüm?

Neden Dijital Dönüşüm?

Teknoloji dünyasının altın çağını yaşadığı son zamanlarda her geçen gün yeni bir inovatif uygulamaya tanıklık etmek mümkün. Nitekim hızla ilerleyen teknolojik gelişmelerin sunduğu imkanlar doğrultusunda tüketici ihtiyaçları da farklılaşıyor. Dolayısıyla sanal ve fiziksel ortamlar arasındaki sınırları ortadan kaldıran teknolojiler sayesinde işlemlerin çok daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştiği dijital mecralara olan talep de giderek artıyor.

Bu anlamda gerek tüketici davranışları söz konusu olduğunda gerekse iş dünyasının operasyonel süreçlerindeki verimliliği artırmak adına içinde bulunduğumuz dünya, dijital bir dönüşümden geçiyor. Analog süreçlerin dijital ortamda işlenir hale getirilmesini esas alan dijital dönüşüm, kritik bir değer kazanıyor. Peki dünyayı değiştiren dijital dönüşüm, inovatif girişimlere hangi noktalarda avantajlar sağlıyor?

Verimlilik

Endüstri 4.0 devrimi doğrultusunda web 2.0, mobil, geniş bant internet, bulut bilişim, giyilebilir teknoloji, büyük veri, yapay zeka, sanal ve artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti ve üç boyutlu yazıcılar gibi inovatif kavramlar, dijital dönüşümün yapı taşları olarak değerlendiriliyor. Bu teknolojilerin beraberinde getirdiği avantajlar ise özellikle işletmelerin çok daha verimli bir şekilde çalışabilmesini sağlıyor.

Dijital platformlar üzerinden internet bağlantısı ile son derece hızlı bir şekilde işlem yaparak zamandan tasarruf sağlamanın yanı sıra mekandan bağımsız herhangi bir yerde çalışmaları sürdürmek de söz konusu olabiliyor. Bu durum, kaynakların daha etkili yönetilerek süreçlerin çok daha verimli bir biçimde ilerlemesini sağlarken, küçük veya büyük her ölçekten işletmenin coğrafi sınırları ortadan kaldırarak geniş pazarlara açılmalarını da mümkün kılıyor.

Benzer şekilde geleneksel yöntemler ile çözülemeyen birçok sorun da modern teknoloji sayesinde yenilikçi çözümlere kavuşabiliyor. Özellikle yapay zeka ve sanal gerçeklik gibi popülarite kazanan teknolojiler, girişimlerin tüketicilere çok daha yenilikçi uygulamalar sunarak rekabette bir adım öne geçmelerini sağlıyor.

Maliyet

Dijital dönüşümün işletmelere sunduğu en büyük faydalardan biri de maliyetten tasarruf sağlama imkanı olabilir. Nitekim dijital dönüşümü benimseyen firmalar, fiziksel ve sanal ortamlar arasında köprü kurarak kağıt bağımlılığını minimuma indirgeyebiliyor. Bununla birlikte iletişim kanalı olarak e-posta, web site, mobil uygulama gibi mecraları tercih eden girişimler, tüketiciler ile çok daha etkili bir şekilde iletişime geçerek bütçelerini verimli bir biçimde yönetebiliyorlar.

Buna ek olarak örneğin 7 gün 24 saat aynı anda binlerce kişiyle iletişim kurabilen chatbot’lar, tüketicilerin akıllarındaki soru işaretlerine çok daha hızlı bir şekilde yanıt bulmalarını sağlayarak dönüşüm oranlarını artırmayı mümkün kılabiliyor. Öte yandan dijital dönüşüme ayak uydurarak e-ticareti benimseyen işletmeler de sundukları ürün ve hizmetleri düşük maliyet ile daha geniş kitleler ile buluşturabiliyor. Ayrıca pazarlama çalışmaları söz konusu olduğunda da sosyal medya gibi dijital mecralara başvurmak maliyet noktasında da avantaj sağlıyor.

Görsel Kaynak: https://www.information-age.com