Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında

Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında

Sadelik ve nesnelliğin ön planda tutulduğu minimalizm akımı, mimari tasarım dünyasında da kendine karşılık buluyor. Göz yormayan ve işlevselliğine odaklanan bir estetiklik algısının esas alındığı mimari tasarımlar, doğayla bütünleşerek son derece ilgi çekici projelerin doğmasını mümkün kılıyor. Bu anlamda Ukraynalı mimar Sergey Makhno ise beyaz tonların ağırlıklı olduğu mimari projesi ise modern karlar ülkesinden bir kesit sunuyor.

Sergey Makhno’nun liderliğindeki Kiev merkezli mimar ekibi, Makhno’nun kendi ailesi için “Father’s House” isimli bir projeye imza atıyor. Aile üyeleri için konforlu ve güvenli bir yaşama alanı yaratan ekip, minimalizm ile doğanın elementleri arasında uyumlu bir denge kuruyor. Yatak odaları, yemek odası, oturma odası, mutfak gibi alanların yanı sıra evde aynı zamanda tabloların sergilendiği bir sanat galerisi de yer alıyor.

Dış mekanda ise havuz ve bahçe gibi alanlar da sunan evin mimarisinde özellikle kalın duvarlar göze çarpıyor. Bu sayede Makhno’nun babasının korumacı karakteristik özelliklerinin altını çizen tasarım, ailenin mahremiyetini koruyan bir biçimde kurgulanıyor.

Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında 2

Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında 3

Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında 4

Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında 5

Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında 6

Minimalizm, Yaratıcı Mimarların Odak Noktasında 7

Görsel Kaynak: https://www.designboom.com