Minik Eller “Uzayda Yaşam” İçin Kodladı

Minik Eller “Uzayda Yaşam” İçin Kodladı

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bilgi ve beceri kavramları da farklılaşıyor. Teknoloji doğrultusunda şekillenen geleceğe doğru bir şekilde hazırlanabilmek adına da yeni teknolojileri takip ederek öğrenmek büyük bir önem taşıyor. Bu anlamda çocukları teknolojilerin geliştirilme süresine dahil ederek yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı hedefleyen platformlar da yoğun ilgi görüyor. Minik Eller Büyük Hayaller platformuna ait projelerden olan Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor kapsamında hayata geçirilen Kodu Cup Türkiye 2018 yarışmasında ise çocuklar “Uzayda Yaşam” için kodladı.

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi kapsamında eğitimlerin başladığı 2015 yılının haziran ayından itibaren toplam 32 farklı şehirde 8-14 yaş arasındaki çocuklara, sınıf ortamında sekiz saatlik “KODU Programlama Dili” eğitimi verildi. Bu sayede 20 bin çocuğa ulaşıldı. Uzayda yaşamı konu alan Kodu Cup Türkiye 2018 yarışmasında da 100’den fazla ekip eğlenceli ve yaratıcı oyunlarıyla yarıştı. 8-11 ve 12-14 yaş kategorilerinden 5’er ekip olmak üzere 10 takım finale kaldı. Finalde 8-11 yaş grubunda; Amasya’dan Harşena, Antalya’dan 3 Kafadar ve Team Kodist, İstanbul’dan Simurg Juniors, Adana’dan Alpha Knights takımları yarıştı. 12-14 yaş grubunda ise Ankara’dan Dream Unity, Kocaeli’den Fatih’in Yıldızları, İzmir’den Koduzay, Team XX ve The Power of Infinity takımları yarıştı.

Kodu Cup Türkiye 2018 yarışmasının finalinde ise 8-11 yaş kategorisinde Adana Vakıfbank Ortaokulu’ndan Alpha Knights ve 12-14 yaş kategorisinde Kocaeli Fatih Ortaokulu’ndan Fatih’in Yıldızları birinci olmaya hak kazandı.

Minik Eller “Uzayda Yaşam” İçin Kodladı 2

Minik Eller “Uzayda Yaşam” İçin Kodladı 3