Mimari Tasarımı Mercek Altına Alan Yerli Yarışmalar

Mimari Tasarımı Mercek Altına Alan Yerli Yarışmalar

Binalar gibi fiziksel yapıların işlevsellik ve estetiklik ilkelerine göre tasarımını ve kurumunu esas alan mimarlık, insanların vakitlerinin büyük bir kısmını geçirdiği dış mekanları oluşturuyor. Bu anlamda büyük bir önem taşıyan mimari tasarım dünyasını canlandıran tasarım yarışmaları ise farkındalık yaratarak yeni yeteneklerin keşfedilmesini sağlıyor. Peki mimari tasarımları odak noktasına alan yerli yarışmalardan hangileri dikkat çekiyor?

Projeler, Mimarlık Yıllığı’nda sergileniyor

2018 yılı içerisinde tamamlanan ve mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, koruma/onarım/restorasyon, geçici strüktür/yerleştirme alanlarında üretilen projelerin beklendiği Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018; yayın, sergi ve panel olmak üzere üç farklı aşamadan oluşuyor. Seçilen projelerin sergilenerek sanatseverler ile buluşturulacağı yarışmada sadece inşaatı tamamlanan projeler değerlendiriliyor. Yarışma için son başvuru tarihi ise 15 Şubat 2018.

Mimari Tasarımı Mercek Altına Alan Yerli Yarışmalar 2

Mimarlık ve edebiyat arasında köprü kuruluyor

2018 yılı itibarıyla yeni başlayan Mimarca Mekân Anlatımı Kompozisyon Yarışması, mimari tasarım ve edebiyatı tek bir noktada buluşturuyor. Bir yanda görsel diğer yanda metinsel iki alanı birleştiren yarışma, zamana yenik düşerek yok olan mimari yapıtlara dair tek bilgi kaynağının yazılı kaynaklar olmasından yola çıkıyor. Kültürel miras ve mimari bellek oluşturma hedefiyle hayata geçirilen kompozisyon yarışmasında, gerçek veya hayal ürünü bir mekanın ele alınarak o mekanın tüm değerlerinin ve taşıdığı potansiyelin anlatılması bekleniyor. Son katılım tarihi ise 20 Ocak 2019.

Mimari Tasarımı Mercek Altına Alan Yerli Yarışmalar 3