Melek Yatırımcılar ile Girişimler Büyüyor

Melek Yatırımcılar ile Girişimler Büyüyor

Son derece yoğun bir rekabet ortamının mevcut olduğu girişimcilik ekosisteminde, girişimci ve girişimci adaylarının başarı hedeflerine ulaşabilmeleri adına birçok noktayı göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Değerli ve uygulanabilir bir iş fikri, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir iş planı, azimli ve uyumlu ekip üyeleri; bir girişimi başarıya taşıyan en önemli özelliklerin başında geliyor. Fakat girişim planlarının hayata geçirilmesindeki kilit nokta ise hem maddi hem de manevi destek olarak öne çıkıyor.

Çeşitli nedenlerle hayata geçirilme fırsatı bulamadan kaybolup giden iş fikirlerinin önüne geçmek adına yatırımcılar, girişimcilik dünyasında büyük bir önem taşıyor. Melek yatırımcılar ise girişimlerin en erken aşamalarında yatırım desteği sunarak girişimlerin büyümelerinde son derece kritik bir rol oynuyor. Peki girişimcilik ekosisteminin güçlenmesine önayak olan melek yatırımcılar nasıl öne çıkıyorlar?

Melek yatırımcılar, hayallerin gerçekleşmesine yardımcı oluyor

Hiç kuşkusuz ki melek yatırımcılar, girişimcilerin hayallerini gerçekleştirme konusunda önemli bir rol oynuyorlar. Fakat girişimlere yatırımda bulunmak için en riskli zaman, erken dönemler olarak değerlendiriliyor. Nitekim henüz erken aşamalarda, kendini ispatlama fırsatına sahip olmayan girişimlerin nasıl bir gelecek vadettiğini öngörebilmek her zaman pek de kolay olmayabiliyor. Bu nedenle melek yatırımcılar, yatırımcı türleri arasında en çok risk alan yatırımcılar olarak yorumlanıyor.

Çoğu yatırımcıda olduğu gibi melek yatırımcılar da genellikle yatırımda bulunmayı düşündükleri girişimlerin öncelikli olarak ekip üyelerini inceliyorlar. Çünkü bir girişimin bel kemiği olarak görülen ekip üyeleri, söz konusu girişimin geleceğini belirleyen en önemli faktörlerin başında geliyor. Çalışkan, alanında uzman, ayakları yere basan, motivasyonu yüksek, gerekli riskleri alabilecek kadar cesur ve öngörülü ekip üyelerinin, aynı zamanda iş fikirlerini hayata geçirme noktasında yeterli bilgi ve deneyim birikimine sahip olmaları da önem taşıyor. Uzun soluklu ve çeşitli engellerle dolu girişimcilik yolculuğunda her türlü zorluğu omuzlanmaya hazır ekip üyeleri, melek yatırımcıların da dikkatlerini üzerlerine toplayabiliyor.

Melek yatırımcılar, sadece maddi destek sağlamıyor

Melek yatırımcılar, girişimlere genellikle hisse karşılığında sermaye sağlıyorlar. Yatırım miktarıyla doğru orantılı olarak değişebilen hisse karşılığı, girişimlerin büyümelerinde önemli bir hızlandırıcı güç olarak tanımlanıyor. Fakat elbette yatırım söz konusu olduğunda yatırımcı desteğinin sadece ekonomik boyut ile sınırlı kalmadığını unutmamakta yarar var.

Girişimlerin hızla büyümelerini sağlayan bir diğer kritik unsur da manevi destek ve danışmanlık olarak öne çıkıyor. Özellikle yeni girişimciler için bir nevi akıl hocası olabilen melek yatırımcılar, girişimcilik serüveninde yol gösterici bir rehber olma niteliği taşıyor. Sektördeki tecrübeleriyle girişimcilere farklı bakış açıları kazandırabilen melek yatırımcılar, aynı zamanda girişimcileri network’ler ile buluşturarak maddiyattan çok daha değerli bir destek sağlayabilir.