Maker Kültürü ile “Kendin Yap”!

Maker Kültürü ile “Kendin Yap”!

Gelişen teknolojiyle beraber dijital dönüşümden geçen günümüz dünyasında alışkanlıklar da değişiyor. Tüketen ve üretenler arasındaki sınırların bulanıklaşmasını sağlayan yeni teknolojiler sayesinde gündelik hayatın akışı da farklılaşıyor. İnternet çağında yeni bilgilere ulaşıp beceriler edinmenin son derece kolaylaştığı da göz önünde bulundurulduğunda pek çok insan kendi ihtiyaçlarını kendi karşılama yoluna gidiyor.

Özellikle eskiden beri süregelen yöntemleri yenilikçi bir bakış açısıyla ele alarak geliştirmeyi ve iyileştirmeyi esas alan inovasyon kavramı çerçevesinde insanlar artık seyirci yerine oyuncu rolünü üstlenme yönelimini gösteriyor. Tüketen değil üreten bir toplum olma yolunda ilerlemeyi sağlayan bu durum sayesinde genç nesiller de teknolojilerin varoluş süreçlerinde aktif olarak rol almayı tercih ediyor. İnovatif bakış açısını ve girişimci ruhunu birleştiren bu akım ise maker kültürü olarak yorumlanıyor.

Peki kendin yap mottosuyla hareket eden maker kültürü nasıl öne çıkıyor?

Sunulanı tüketen değil ihtiyacını üreten toplumlar

İnsanların kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamasını, yani “kendin yap” (do it yourself) prensibini esas alan maker kültürünün temelleri Maker Media Kurucusu ve CEO’su Dale Dougherty ile atılıyor. Maker hareketinin öncüsü olarak da sayılan Dougherty, maker ruhunun temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, ezber bilgi yerine deneyim olduğunu öne sürüyor. Bunun yanı sıra maker kültürü kapsamında insanların kendilerine sunulan ürün ve hizmetleri tüketmek yerine aksiyon almaları gerektiği savunuluyor.

Hiç kuşkusuz ki maker kültürü özellikle çocuk ve gençler için son derece büyük bir önem taşıyor. Bu anlamda maker kültürünü eğitim süreçlerine entegre etmek kritik bir değer kazanıyor. Örneğin bilgisayar oyunları oynarken bir yandan da yazılım kodlamayı öğrenen çocuklar, geleceği değiştirmeye büyük ölçüde katkıda bulunabilirler. Aynı zamanda merak etmeyi ve soru sormayı aşılayan maker kültürü yardımıyla tüketmekle kalmak yerine üretmeyi hedef alan nesiller yetiştirmek mümkün olabilir.

Maker kültürü, inovasyonun önünü açıyor

Kendin yap felsefesini teknoloji ile harmanlayan maker kültürü, günümüzde çeşitli inovatif ürün ve hizmetlerin hayata geçirilmesine destek oluyor. İnsanların başkalarından bağımsız bir biçimde kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamalarını vurgulayan maker kültürü, özgün ve değerli fikirlerin hayata geçirilmesine önayak oluyor. Nitekim modern teknoloji sayesinde artık fikirleri somut hale getirmek de daha kolay bir hale geliyor. Örneğin maliyetten tasarruf sağlayan üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde hayallerindeki ürünleri tasarlayan kişiler, üç boyutlu yazıcılar ile kolaylıkla somut ürünler ortaya koyabiliyorlar.

Başkasından beklemek yerine kendi kendine yapmayı ilke edinen maker kültürü ile inovasyon kıvılcımını aleve çevirmek de mümkün olabiliyor.