İştah Kabartan Bir Menü Nasıl Tasarlanır?

İştah Kabartan Bir Menü Nasıl Tasarlanır?

Yoğun bir rekabet ekseninde dönen sektörlerde faaliyet gösteren markaların, başarı hedeflerine ulaşabilmek adına hedef kitleye doğru ve etkili bir biçimde hitap etmeleri son derece büyük bir önem taşıyor. Bu konuda tüketiciler ile aralarındaki bağı güçlendirme adına kolları sıvayan markalar, tasarımın sunduğu olanaklardan faydalanıyorlar. Benzer şekilde restoranlar söz konusu olduğunda da, müşterileri ile kurdukları temel iletişim aracı olan menülerin tasarımı kritik bir değer kazanıyor.

Günümüzde iyi tasarlanan bir menü, sadece sunulan yiyecek ve içecekler ile ücretlerinin sıralandığı bir listeden çok daha fazlasını kapsıyor. Aynı zamanda markanın kimliğini pekiştiren etkili bir pazarlama aracı da olabilen menünün tasarımının, estetiklik ile işlevsellik arasında köprü kuracak biçimde kurgulanması önem taşıyor. Peki ilk bakışta göze çarpan ve iştah artıran bir menü tasarlarken nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Görseller ile süsleyin

Hiç şüphesiz ki halihazırda aç olan müşterilerin iştahını daha da artırmak söz konusu olduğunda, menü tasarımlarında görseller oldukça büyük bir rol oynuyor. Gerek sunulan yiyecek ve içeceklerin daha iyi tanıtılmasını sağlamak gerekse dikkat çekerek merak uyandırmak olsun, menü tasarımlarını görseller ile süslemekte büyük yarar var.

Öte yandan elbette görsel ve metin uyumunu sağlayabilmek ve kafa karışıklığına yol açmamak adına çok fazla fotoğraf kullanmamak da önem taşıyor. Bu noktada özellikle sık sipariş edilen ve söz konusu restoranın rekabette farklılaşmasını sağlayan ürünlere odaklanmak oldukça mantıklı bir adım olabilir. Böylelikle bu ürünler, görseller yardımıyla vurgulanıp ön plana çıkarılabilir.

İştah Kabartan Bir Menü Nasıl Tasarlanır? 2

İştah Kabartan Bir Menü Nasıl Tasarlanır? 3

İçeriğe uygun yazı tipi ve renk tonu seçin

Grafik tasarım dünyasında renk ve yazı tipi, çoğu zaman kilit bir rol oynuyor. Menü tasarımlarının yapı taşlarının da metin ve renk olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu iki unsuru doğru bir biçimde belirlemek önem taşıyor. Bu doğrultuda öncelikle marka kimliğinin ve söz konusu restoranın hitap ettiği hedef kitlenin demografik özelliklerini dikkate almakta fayda var. Buna göre ciddi, eğlenceli, minimalist, coşkulu yazı tipleri ile markanın karakteri güçlendirilebilir.

Bununla beraber renk tonu seçiminde de renk psikolojisini göz ardı etmemek önem taşıyor. Nitekim kırmızı gibi sıcak tonlar enerjik yapılarıyla iştah açarken, mavi yemek ile bağdaştırılmayan bir renk olarak yorumlanıyor. Diğer yandan örneğin deniz ürünlerine odaklanan restoranlar mavi rengini deniz ile özdeşleştirerek tercih ederken, vejetaryen ve vegan ağırlıklı restoranların menü tasarımlarında ise yeşil tonları ön plana çıkıyor.

İştah Kabartan Bir Menü Nasıl Tasarlanır? 5

İştah Kabartan Bir Menü Nasıl Tasarlanır? 6

Tekdüzelikten sıyrılın

Elbette menü tasarımlarında dikkat çekici bir yaklaşım sergilemek adına tekdüzelikten sıyrılmak gerekiyor. Bu doğrultuda sunulan yiyecek ve içecekleri sade bir şekilde sıralamak yerine bazı ürünleri öne çıkarmak ve menüyü bölümlere ayırmak, hareket kazandırarak dinamik bir hava yaratabilir. Bunun yanı sıra müşterilerin bir menüyü incelerken ilk hangi kısımlara göz attıkları da hesaba katılarak, o kısımlara en iddialı ürünler yerleştirilebilir.

İştah Kabartan Bir Menü Nasıl Tasarlanır? 4