İşletmelere Avantajlar Sağlayan Yerli Platformlar

İşletmelere Avantajlar Sağlayan Yerli Platformlar

Girişimcilik ruhunun son derece büyük bir önem kazandığı son yıllarda tüketim yerine üretime odaklanılan projelerin sayısı da artış gösteriyor. İhtiyaç sahiplerini çeşitli ürün ve hizmetlerle buluşturan girişimler, topluma hem sosyal hem de ekonomik anlamda büyük ölçüde fayda sağlıyor. Özellikle işletmelere yönelik hayata geçirilen girişimler sayesinde birçok avantaj yakalamak mümkün hale geliyor. Peki gerek işletmelere gerekse bireylere kolaylıklar sunan yerli platformlardan hangileri öne çıkıyor?

Endüstri marketi artık online

2018 yılının temmuz ayında Bora Altun ve Erhan Kemal Uçak tarafından kurulan Otomazone, online bir endüstriyel market görevi görüyor. Elektrik, hammadde ve otomasyon malzeme tedariğine odaklanan platform, kullanıcıların satın alma süreçlerini pratik bir hale getiriyor. Fabrikalar ve tedarikçiler arasında ürün alışverişini kolaylaştıran platformda halihazırda 500’ün üzerinde markadan 25 binden fazla ürün yer alıyor. QR kodu aracılığıyla bir makinede kullanılan parçalara ulaşmayı mümkün kılan girişim, Avrupa pazarına açılmaya hazırlanıyor.

İşletmelere Avantajlar Sağlayan Yerli Platformlar 3

 

Yurt dışındaki Türk işletmeler ortak paydada buluşuyor

Yurt dışında yaşayan Türklerin çeşitli alışkanlıklarına veya özlemlerine çözüm sunan Lookum isimli mobil uygulama, kullanıcıları bulundukları konumdaki Türk işletmeler ile buluşturuyor. Lokasyona göre kayıtlı işletmelerin ve firmaların incelenmesini sağlayan uygulama, yeme içmeden otomotive, doktordan kuaföre kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Türk işletmeleri tek çatı altında topluyor. Halihazırda 70 ülke ve 845’den fazla şehirde 37 sektörde 4 bin 500’ün üzerinde işletmeye erişim imkanı sunan platform, yurt dışında yaşayan Türkler için oldukça kullanışlı olmasıyla öne çıkıyor.

İşletmelere Avantajlar Sağlayan Yerli Platformlar 2