İşletmeler Neden Mobil Uygulama Sahibi Olmalı?

İşletmeler Neden Mobil Uygulama Sahibi Olmalı?

Modern teknolojinin dünyayı dijital bir dönüşüme doğru yönlendirdiği son zamanlarda pazar koşulları da hızla değişiyor. Özellikle her an her yerden işlem yapabilme kolaylığı sunan mobil, tüketicilerin en sık başvurduğu mecralar arasında yer alıyor. Bu anlamda günlük ihtiyaçlarını mobil cihazları aracılığıyla karşılamayı tercih eden kullanıcılar, dolayısıyla çeşitli ürün ve hizmetleri de mobil platformlar üzerinden satın alma eğilimi gösteriyorlar.

Mobil ekosistemi ele alan araştırmalardan elde edilen istatistikler sonucunda küresel boyutta mobil ticaretten elde edilen gelirin 2019 yılı itibarıyla 693 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Mobil ticaretin yüksek bir hızla büyüdüğünü gözler önüne seren bu veriler doğrultusunda işletmelerin de mobil dünyaya giriş yapması kaçınılmaz olarak değerlendiriliyor. Peki sunduğu ürün ve hizmetler ile öne çıkmak isteyen işletmeler, mobil uygulama sahibi olarak hangi avantajlardan faydalanabiliyor?

7/24 etkileşim imkanı

Web sitelerinin mobil uyumlu olacak şekilde tasarlanması elbette günümüzde son derece büyük önem taşıyor fakat mobil uygulamalar ile hedef kitleye daha etkili bir biçimde hitap etmek de söz konusu olabiliyor. Nitekim mobil uygulamanızı indiren kullanıcılar her defasında mobil cihazlarının tarayıcılarına web sitenizin adresini yazmak yerine tek bir parmak dokunuşuyla size erişebilirler. Öte yandan 7 gün 24 saat, her an her yerden size ulaşabilen kullanıcılara aynı zamanda sosyal medya entegrasyonu da sunarak etkileşimi üst seviyelere taşımak da gayet mümkün.

Zengin kullanıcı deneyimi

Mobil uyumlu web sitelerine kıyasla mobil uygulamalar ile kullanıcılara çok daha zengin bir kullanıcı deneyimi sunmak mümkün olabiliyor. Oldukça hızlı çalışan ve yüksek bir performans sergileyen mobil uygulamalar, örneğin çevrimdışı kullanım ve ödeme bilgileri gibi kişisel bilgileri kaydetme olanakları gibi avantajları da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda indirildiği cihazın kamera veya mikrofon gibi işlevlerine de erişim sağlayan mobil uygulamalar ile kullanıcılar sesli komut ile işlem yapma veya fotoğraf paylaşma gibi özelliklerden yararlanabilirler.

Yüksek dönüşüm oranları

Mobil uygulamalar halihazırda kullanıcılar tarafından son derece yoğun bir ilgi görüyor. Kullanıcıların vakitlerinin büyük bir kısmını mobil cihazları üzerinde geçirdiği göz önünde bulundurulduğunda, uygulama listesinde yer alan bir uygulamayı daha sık kullanma eğilimi gösterecekleri çıkarımında bulunabilirsiniz.

Siz de bu durumu avantaja çevirebilir ve uygulamanızda vakit geçiren kullanıcıların davranışlarını analiz edebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların ilgi alanlarını saptayabilir ve buna göre anlık bildirim aracılığıyla ileteceğiniz kişiye özel fırsatlar sunabilirsiniz. Benzer şekilde coğrafi konum baz alınarak hazırlanan kampanyalar ile de kişiye özgü bir alışveriş deneyimi sunabilir ve dönüşüm oranlarının hızla tırmanmasını sağlayabilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.searlesgraphics.com