İnovasyon Nasıl Tetiklenir?

İnovasyon Nasıl Tetiklenir?

Var olanın yeniden ele alınarak daha kullanışlı bir hale getirilmesini esas alan inovasyon akımı, son yıllardır dünyaya yön veriyor. Her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı modern teknolojinin yardımıyla birlikte insanların hayatını çok daha pratik bir hale getiren inovatif uygulamalara imza atılıyor. Geleneksel yöntemlerin geliştirilerek yeni ürün ve hizmetler şeklinde sunulduğu inovasyon dünyasında insanların hayat kalitesini artırmak ve toplumlara fayda sağlamak hedef alınıyor.

Sorunlara yenilikçi çözümler üretme vizyonuyla hareket edilen inovasyon dünyasında çözülmeye değer sorunları bulmanın ise çeşitli yolları mevcut. Peki inovasyon içgüdüsünü tetikleyerek faaliyete geçmek adına nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Deneyimleyin

Günlük hayatta karşılaşılan sorunlar, inovasyon söz konusu olduğunda öncelikli bir ilham kaynağı olarak öne çıkıyor. Gündelik hayatın akışı sürecinde yaşanılan ve can sıkan sorunlar, hızlı bir şekilde inovasyon ruhu taşıyanların hedef tahtasına oturuyor. Geliştirilmeye açık yönleri keşfedilen ürünler veya verimliliği artırılması gereken operasyonel süreçler, inovatif uygulamaların önünü açıyor. Bu anlamda kendi deneyimleri sonucunda yaşadıkları sorunlardan ve rahatsız oldukları sıkıntılardan yola çıkan kişiler, inovasyon akımının güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Gözlemleyin

Elbette inovasyonu tetikleyen unsurlar sadece kişisel deneyimler ile sınırlı kalmıyor. Dünyada olup bitenleri takip etmek, yeni teknolojiler hakkında bilgi edinmek ve yeni uygulamalara göz gezdirmek de inovasyon için önemli bir ilham kaynağı oluşturuyor. Bu doğrultuda yakın çevrede yaşanan sorunları mercek altına almak, inovatif gelişmelerin yaşanmasına zemin hazırlıyor. Örneğin aile bireylerinin yaşadıkları sıkıntıları veya iş arkadaşlarını rahatsız eden süreçleri gözlemleyerek yenilikçi bir biçimde çözülmesi gereken sorunları fark etmek söz konusu olabiliyor.

Buna ek olarak, gündemdeki gelişmeler takip edildiği takdirde öngörü sahibi olmak da mümkün olabiliyor. Popülarite kazanan teknoloji trendleri sayesinde meydana gelebilecek sorunlar tahmin edilebilir ve bu sorunlara yönelik çözümler üzerine de kafa yorulabilir. Bu sayede rekabette farklılaşarak bir adım öne geçme fırsatı da yakalanabilir.

Yaratın

Toplumlara sosyal boyutta fayda sağlayan ve ekonomik kalkınmayı mümkün kılan inovasyonların doğmasını tetikleyen bir diğer faktör de potansiyel sorunları yaratmak olarak değerlendiriliyor. Olası problemlerin meydana gelmeden engellenmesini sağlayan bu yöntem aracılığıyla belirli durumlar farklı bakış açıları ile ele alınarak sorun haline getiriliyor ve bu soruna çözüm aranıyor. Örneğin kullanıcı deneyiminin halihazırda üst seviyelerde olduğu bir ürüne meydan okunarak bu ürünü daha önce akla gelmeyen noktalarda geliştirmek ve tüketicilerin ihtiyaç duyduklarını fark etmedikleri yeni bir ürün sunmak, pazar koşullarının yeniden yaratılmasına yol açabiliyor.