Güvenlik İçin Tehlikelere Geçit Vermeyen Yapay Zeka

Güvenlik İçin Tehlikelere Geçit Vermeyen Yapay Zeka

Yapay zekanın gelecek yıllarda birçok mesleği yeniden şekillendireceği uzmanlar tarafından öngörülüyor. 2020 yılında inovasyon alanında öncü olmayı hedefleyen Çin, yapay zeka alanında çalışmalarını son hızla sürdürüyor. Yaptığı farklı Ar-Ge çalışmalarıyla yapay zekanın geleceğini belirleyen Çin bilim insanları, son çalışmalarında 89 çeşit kaçak nesneyi 0,7 saniyede yüzde 95 oranında tanımlayabilen yapay zekalı bir güvenlik denetim cihazı geliştirdi.

Tasarlanan cihaz, güvenlik denetimi yapılacak kişilerin cihazın içine girip ellerini kaldırmasıyla işleme başlıyor. Sistem metal eşyaların yanı sıra metal olmayan nesneleri de tanımlayabiliyor. Ayrıca tehlikeli ve kaçak eşyalar, kişilerin giysilerinin altına saklanmış olsa bile sistem tarafından tespit edilebiliyor. Aynı zamanda kişilerin yüz ve fiziki yapılarını da kayıt altına alan sistem, bu kayıtları kişisel verileri koruma teknolojisiyle saklıyor. Öğrenme kabiliyeti de bulunan yapay zeka, yeni kaçak ya da yasaklı ürünleri öğrenerek bunlara geçit vermiyor.

Projeyi yaratan uzmanlar, cihazın sadece cep telefonu sinyalinin binde 1’i kadar elektromanyetik radyasyon yaydığını belirtiyor. Halihazırda Pekin Havalimanı’nda test edilmeye başlanan bu inovatif teknolojinin, zaman, emek ve iş gücünden tasarruf etmeye yardımcı olması bekleniyor.