Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor? 6

Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor?

Bir objenin, eşyanın, cihazın, yapının veya hizmetin hayal edilmesi, planlanması ve hayata geçirilmesi süreçlerini kapsayan tasarım, dünyayı şekillendiriyor. Birçok alana sahip tasarım dünyasında grafik tasarım ise anlatılmak istenen fikrin, aktarılmak istenen düşüncenin veya iletilmek istenen mesajın görselleştirilmesini esas alıyor. Tipografi, fotoğraf ve illüstrasyon yardımıyla görsel iletişimi mümkün kılan grafik tasarım, fizikselin yanında özellikle dijital ortamlarda hayat buluyor.

Birbirinden farklı akımlardan ve trendlerden etkilenen grafik tasarımda, gerçeküstücülük olarak da tanımlanan sürrealizm akımının etkilerine sıklıkla rastlamak mümkün. Akla hayale sığmayan ve son derece ilgi çekici projelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan sürrealizm, grafik tasarım dünyasını da yakından etkiliyor. Peki sürrealizmin etkileri grafik tasarıma nasıl yansıyor?

Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor? 4

Sürrealist tasarımlar, yaratıcılığın sınırlarını zorluyor

Temeli akılcılığı reddetme hedefine dayanan sürrealizm akımının başlangıcı 1920’li yıllarda yer alıyor. Çoğunlukla rüyalardan ilham alan ve böylelikle yaratıcılığın sınırlarını aşan sürrealizm, gerçek dünyada var olmayanın resmedilmesi ve bilinçaltının ortaya çıkması ilkelerini esas alıyor. Bu bağlamda özellikle dünya çapında ün kazanan İspanyol ressam Salvador Dali’nin rüyalardan kesitleri andıran tablolarıyla popülerleşen sürrealizm, son yıllarda grafik tasarımcıların da sıklıkla başvurduğu bir akım olarak öne çıkıyor.

Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor? 5

Grafik tasarım söz konusu olduğunda ise yaratıcı projeler doğuran sürrealizm, markalar tarafından da tüketicilerin ilgisini üzerine çekme hedefiyle sık sık tercih ediliyor. Bu bağlamda film afişleri, kitap kapakları ve ürün ambalajlarının yanı sıra web site ve mobil uygulama kullanıcı arayüzü tasarımlarında da sürrealist ögeler önemli bir rol oynuyor.

Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor? 2

Grafik tasarımın hedef tahtasına sürrealizm oturuyor

Grafik tasarımın çeşitli alanlarında sürrealizmin etkilerini gözlemlemek mümkün. Örneğin logo tasarımlarında sürrealizm çift anlamlı semboller oluşturmak için kullanılırken, tipografide ise alfabeden son damlaya kadar farklılaşan yazı tipleri hazırlanabiliyor. Dolayısıyla markalar da tüketicilerin dikkatini çekerek merak unsuru yaratabiliyorlar. Bununla birlikte web tasarımlarında sürrealist tasarım, kullanıcıların ilgisini çekerek site üzerinde daha fazla vakit geçirmeye teşvik edebiliyor.

Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor? 7

Kitap kapağı tasarımlarında da büyük oranda rastlanılan sürrealist tasarımlar, duygu ve hislerin etkili bir şekilde aktarılmasını mümkün kılarken özellikle fantastik ve bilim kurgu kitaplarında görsel şölen sunabiliyor. Benzer şekilde film afişlerinde de hem göze hem akla hitap eden yaratıcı tasarımların meydana gelmesini sağlayan sürrealizm, öte yandan okyanus kadar derin şeklinde yorumlanan bilinçaltından ilham alarak düşündüren projelere imza atmayı da mümkün kılıyor.

Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor?

Grafik Tasarım Dünyası Sürrealizm Akımından Nasıl Etkileniyor? 3

Görsel Kaynaklar:
https://speckyboy.com/
https://99designs.com
https://www.artsy.net