Gıda Ürünleri ile Tasarım Oluşturmanın İncelikleri 6

Gıda Ürünleri ile Tasarım Oluşturmanın İncelikleri

Dünya nüfusunun hızla çoğalmasıyla beraber artan tüketim çılgınlığı söz konusu olduğunda, insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan yemek son derece büyük bir rol oynuyor. Nitekim insanların gündelik alışverişlerinin arasında yiyecek alışverişi ilk sıralarda yer alıyor. Bu durumda gıda ürünleri satışı gerçekleştiren markalar, yoğun rekabet ortamında farklılaşabilmek adına tasarım dünyasından faydalanıyorlar.

Tüketicilerin ilk bakışta göze çarpan tasarımlara yöneldiği göz önünde bulundurulduğunda, gıda ürünlerine yönelik tasarımlar oluştururken belirli noktaları dikkate almak büyük önem taşıyor. Peki gıda ürünleri ile tasarım oluştururken nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Renklerden çekinmeyin

Hiç şüphesiz ki dikkat çeken tasarımların ortak özelliklerinden biri de dinamik renkler olarak öne çıkıyor. Yüksek enerjili bir görsel kimlik yaratmayı sağlayan canlı renkler, hedef kitlenin ilgisini mıknatıs gibi çekebiliyor. Gıda ile ilgili tasarımlar söz konusu olduğunda da cesur renk kullanımından çekinmemekte fayda var. Merak uyandıran ve ilgi çeken tasarımlar adına söz konusu yiyeceklerin renklerini ön plana çıkarmak oldukça mantıklı olabilir. Böylelikle tüketicilerin iştahını kabartarak söz konusu ürünlere bir şans tanıma isteği teşvik edilebilir.

Gıda Ürünleri ile Tasarım Oluşturmanın İncelikleri 2

Gıda Ürünleri ile Tasarım Oluşturmanın İncelikleri 3

Bileşenlerine ayırın

Gıda ürünleri ile oluşturulan tasarımlarda, gıdanın kendisini ön plana çıkarmak da birçok tasarımcı tarafından tercih edilen bir yöntem. Bu anlamda özellikle söz konusu yiyeceği malzemelerine ayırarak bu malzemelerden faydalanmak, yaratıcı projelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Malzemelerin renkleri, dokuları, çeşitliliği ve tazeliği kullanılarak oldukça dikkat çekici tasarımlar hazırlamak gayet mümkün. Öte yandan bu sayede satın aldığı ürünün içerisinde ne olduğunu merak eden tüketiciler için de etkili ve şeffaf bir pazarlama stratejisi oluşturulabilir.

Gıda Ürünleri ile Tasarım Oluşturmanın İncelikleri 1

Hareket katın

İştah kabartan ve ilgi çeken gıda tasarımları yaratabilmek adına görselliğe hareket katmakta büyük yarar var. Böylelikle sıradan bir tasarıma farklı bir boyut kazandırılabilir. Gıdaların aşağıya, yukarıya doğru ivme kazanırken veya adeta patlama anında yakalanan kareler, hedef kitlenin odak noktasına hızlı bir şekilde oturulabilir. Bununla beraber dinamik bir hareket kazanan tasarımlar sayesinde söz konusu gıdaların lezzeti ve zengin aroması da vurgulanabilir.

Gıda Ürünleri ile Tasarım Oluşturmanın İncelikleri 5

Gıda Ürünleri ile Tasarım Oluşturmanın İncelikleri 4

Görsel Kaynaklar:
https://www.behance.net/
https://beccaclason.com/
http://www.evoagency.com.au
http://www.prompt-design.com