Genç Öğrencilerin Diyabet ile Mücadele Projesine Birincilik Ödülü

Genç Öğrencilerin Diyabet ile Mücadele Projesine Birincilik Ödülü

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, dünya çapında 420 milyondan fazla insanın hayatını etkiliyor. Kronik bir hastalık olan diyabet ile mücadele sürecinde ilaç tedavisi önemli bir destek sayılmak ile beraber hastaların bilinçli bir şekilde davranması da büyük bir rol oynuyor. Hastaların diyabet ile ilgili önemli bilgileri edinmelerini ve böylelikle sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olan alışkanlıklar kazanmalarını hedefleyen üniversite öğrencileri ise alanında bir ilk olan projeleriyle ödül kazandı.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim gören genç öğrenciler Ömrüm Ergüven ve Beşir Sefa Mumay, “VR Destekli Diyabet Eğitimi” projeleriyle Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın isimli yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü. Tip 2 diyabet hastası anneannesinin deneyimlerinden yola çıktığını belirten Ömrüm Ergüven, diyabet yüzünden görme kaybı yaşayan hastalara göz olmayı hedeflediklerini ve bu yüzden bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirmeye başladıklarını dile getirdi.

Üç boyutlu simülasyonlar ile diyabet hastalarının bilinç düzeyini artırmayı uman Beşir Sefa Mumay ise projeyle ilgili detaylar paylaşarak “Örneğin, bir alışveriş merkezine gidip gözlüğü taktığında gözlük eczaneyi tanımlıyor, diyabetik ilaç raflarını tanımlıyor. İnsülin tiplerini tanımlıyor, hangisini ne zaman kullanması gerektiğini, vücudun hangi bölgesine kullanması gerektiği gibi bilgilendirmeler veriyor. Yemek bölümüne gittiğinde hangi besinlerin hangi öğünlerde tüketilmesi gerektiğine kadar besin eğitimi veriyor. Spor salonunda egzersiz eğitimi veriyor.” şeklinde konuştu.

Görsel Kaynak: https://www.haberturk.com