Genç Öğrenciden Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran İcat

Genç Öğrenciden Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran İcat

Yıllardır süregelen geleneksel yöntemleri yenilikçi bir bakış açısıyla ele alarak hayatı kolaylaştıran uygulamalar sunmayı esas alan inovasyon akımı kapsamında her geçen gün toplumlara sosyal ve ekonomik boyutta fayda sağlayan projelere imza atılıyor. Zara ilçesinden genç bir öğrenci ise görme engellilere gündelik hayatta kolaylıklar sunma hedefiyle titreşimli bir baston geliştiriyor.

Zara Cumhuriyet Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Efe Çetinkaya, inovatif projesi kapsamında görme ve işitme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı umuyor. Beyaz bir baston üzerine sensör yerleştiren genç öğrenci, belli bir mesafede ve belli yükseklikteki engellerde sesli ve titreşimli uyarı veren sensör sayesinde kullanıcıların yönlendirilmesini sağlıyor.

Yenilikçi projesiyle dikkat çeken Çetinkaya, “Engelli insanların önlerindeki engelleri kaldırabilmek, daha az insan desteğine ihtiyaç duyarak daha rahat bir yaşam sağlayabilmeleri için bu sisteme bir de titreşim ve ses özelliği ekleyerek hem görme hem işitme engellilerin kullanabilmesini hedefledim.” ifadelerini kullandı.

Görsel Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr