Genç Öğrenciden Çevre Dostu Proje

Genç Öğrenciden Çevre Dostu Proje

Artan dünya nüfusuyla beraber çevre kirliliği de toplumların önemli bir sorunu haline geliyor. Özellikle plastik kullanımıyla birlikte artan plastik kirliliği, doğayı tehdit eden kritik bir unsur niteliği taşıyor. Bu doğrultuda geri dönüştürülebilir alternatif materyallerin kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının tercihi ve sürdürülebilirlik ilkesiyle geliştirilen inovasyonlar son derece büyük önem taşıyor. Osmaniyeli genç bir öğrenci ise suda eriyebilen poşet projesiyle çevre dostu inovasyonlara katkı sağlıyor.

Kadirli Şehit Kaan Çalin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Orkun Atçı, evde guaj boya ile resim yaparken tesadüf eseri bir proje geliştirdi. Guaj boyayla yaptığı resmi odasında kurumaya bıraktığını ve odasını temizlerken camın düşerek kırıldığını ifade eden genç öğrenci, kuruyan boyanın hiç bozulmadan kaldığını fakat yağmur yağdığında eridiğini fark ettiğini aktardı.

Buradan yola çıkaran benzer şekilde suda eriyen poşet geliştirmek istediğini anlatan öğrenci, “Poşeti yaparken içine biraz gübre de ilave ediyorum. Bu sayede poşetin eritildiği su, bitkilerin sulanmasında kullanılabilecek. Kendim, poşetin eridiği suyu çiçeklere döktüğümde çiçeklerin daha canlı hale geldiğini gördüm.” şeklinde konuştu. Naylon poşetlerin yol açtığı çevre kirliliğini önüne geçmeyi hedefleyen öğrenci, inovatif projesiyle yaşanabilir bir dünyaya katkıda bulunuyor.

Görsel Kaynak: https://www.haberler.com