Fayda Sağlayan Yerli Girişimler 2

Fayda Sağlayan Yerli Girişimler

Pazardaki açıkları gözlemleyip aksiyon almayı esas alan girişimcilik ruhu, toplumlara sosyal ve ekonomik boyutta önemli faydalar sağlıyor. Bu bağlamda günlük hayatı kolaylaştıran girişimler, gerek kişilere gerekse kurumlara çeşitli avantajlar sunuyor. Peki son zamanların fayda sağlayan yerli girişimleri arasında hangileri dikkatleri üzerine toplayarak gündeme oturuyor?

Yapay zeka ile video analizi

2018 yılında Sercan Esen ve Serhat Cillidag tarafından hayata geçirilen Intenseye isimli girişim, perakende ve müşteri analizi için video analiz hizmeti sunuyor. Bu doğrultuda yapay zeka teknolojisinden yararlanan girişim, insanları anonim bir şekilde takip ederek yaş, cinsiyet ve duygu durum değişimlerini gözlemleyebiliyor. Bununla birlikte vücut poz analizi ve uzuv takibi gibi işlevlere de yer veren girişim, analiz sonuçlarını internet erişimi olan kameralar üzerinden gerçek zamanlı sunabiliyor.

Fayda Sağlayan Yerli Girişimler

İndirim kuponları tek çatı altında toplanıyor

İnternetten alışveriş kolaylığı sağlayan birçok e-ticaret web sitesi, kullanıcılara indirimler sağlayan kuponlar sunuyorlar. Bu anlamda Ali İslambay ve Hakan Koçyiğit tarafından 2018 yılında kurulan Once Coupon A Time isimli platform da online mağazaların indirim kuponlarını ve fiziksel mağazaların e-broşürlerini tek bir çatı altında topluyor. Böylelikle tüketiciler için bir indirim rehberi niteliği taşıyan platform, ekonomik anlamda tasarruf etmeyi sağlıyor.

Fayda Sağlayan Yerli Girişimler 3