E-ticaret Ekosistemini Canlandıran Yerli Platformlar

E-ticaret Ekosistemini Canlandıran Yerli Platformlar

Dijital dönüşüm ile birlikte fiziksel işlemlerin sanal ortamlara taşınması, kullanıcıların gündelik hayatını çok daha pratik bir hale getiriyor. Her an her yerden işlem yapabilme özgürlüğünü tercih eden kullanıcılar, alışverişlerinde de dijital platformlara yöneliyorlar. Bu doğrultuda online alışverişlere odaklanan girişimler de e-ticaret ekosistemini destekleyerek büyümesini sağlıyor. İşte hem kullanıcılara hem de işletmelere avantajlar sunan yerli platformlar…

Online siparişlerin takibi çok kolay

Online alışverişler kullanıcılara birçok kolaylıklar sunarken, kimi zaman son dağıtım aşamasında zorluklar yaşanabiliyor. Çağkan Çaylı ve Murat Nafiz Çaylı tarafından kurulan Hemenyolda isimli girişim ise kullanıcıların online olarak verdikleri siparişlerin harita üzerinden takibini gerçekleştirmelerini mümkün kılıyor. Böylelikle işletmelerin evlere servis deneyimlerini geliştirmek, operasyonel maliyetlerinden tasarruf sağlamak ve aynı zamanda kullanıcıların siparişlerini gerçek zamanlı olarak izlemelerini sağlayan girişimin, halihazırda 150 binin üzerinde siparişin başarıyla tamamlanmasına katkıda bulunduğu kaydediliyor.

E-ticaret Ekosistemini Canlandıran Yerli Platformlar 2

Sosyal ticaret yükselişte

Son dönemlerin en popüler mecralarından biri olan sosyal medya, yaygın kullanılan bir iletişim kanalı olmasının yanı sıra pazarlama gibi alanlarda da ateşleyici bir güç olarak öne çıkıyor. Markaların hedef kitlelerine ulaşmalarının en etkili yollarından biri olan sosyal medya, online alışveriş söz konusu olduğunda da kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu durumu avantaja çeviren girişimci Merve Aydoğdu ise MAYmoda’yı kurarak sosyal ticareti canlandırıyor. Web sitesinden ziyade Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya platformları üzerinden moda ürünlerinin satışını gerçekleştiren girişimin halihazırda 1 milyonun üzerinde takipçisi bulunuyor.

E-ticaret Ekosistemini Canlandıran Yerli Platformlar 3