Dijital Ortamda Sanat ve Tasarım: Dijital İllüstrasyon

Dijital Ortamda Sanat ve Tasarım: Dijital İllüstrasyon

Dijital dönüşümden geçen günümüz dünyasında birçok işlem artık rahatlıkla dijital mecralar aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Fiziksel dünyanın sınırlarını ortadan kaldıran dijital dönüşüm sayesinde zaman ve maliyetten tasarruf edildiği gibi daha önce mümkün olmayan olanakların da kapısı aralanıyor. Özellikle tasarım dünyasında bir devrim niteliği taşıyan dijitalleşme, birbirinden ilgi çekici ve yaratıcı tasarımların doğmasına önayak oluyor.

Sanat ve tasarımı dijital ortama taşıyan illüstrasyonlar ise tasarımcıların hayal güçlerini diledikleri gibi kullanmalarına zemin hazırlıyor. Tasarımcıların bilgisayar veya tablet gibi elektronik cihazlar yardımıyla oluşturdukları dijital illüstrasyonlar, beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Peki dijital platformlarda sanatsal çalışmalar olarak yorumlanan dijital illüstrasyon hangi noktalarda öne çıkıyor?

İllüstrasyon ile doğada var olmayan kompozisyonlar yaratılabiliyor

Tasarımcıların kağıt kalem yerine tablet veya bilgisayar gibi dijital araçlar kullanarak oluşturduğu görseller, dijital illüstrasyon olarak değerlendiriliyor. Söz konusu dijital illüstrasyonları diledikleri kurguda şekillendirmek isteyen tasarımcılar, bu doğrultuda çeşitli yazılım ve programlardan yardım alıyorlar.

Birçok tasarımcı dijital illüstrasyon oluştururken bilgisayarın faresi yerine çok daha spesifik çizim yapmayı mümkün kılan grafik tabletlerden yararlanmayı tercih ediyor. Grafik tabletin kendine özel kalemiyle çalışan tasarımcılar, bilgisayarın imlecini bu kalem yardımıyla hareket ettiriyorlar. Uygulanan basınç ve çizim açısı gibi detayları algılayan kalemler sayesinde daha hassas sonuçlar ortaya koymak mümkün olabiliyor.

Dijital illüstrasyonlar yaratabilmek ve onları düzenleyebilmek için dünyada en sık kullanılan dijital yazılımların arasında ise Adobe Illustrator CC, Inkscape, Affinity Designer, CorelDraw, GIMP gibi programlar yer alıyor. Bu programlar sayesinde tasarımcılar illüstrasyonların üzerinde fiziksel dünyadan çok daha kolay bir biçimde silme, renk değiştirme gibi düzeltmeler ve geliştirmeler yapabiliyorlar.

Markalar illüstrasyon ile fark yaratıyor

Kişiselleştirilebilir tasarımlar yaratmayı mümkün kılan dijital illüstrasyon, özellikle markalar için birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bu anlamda hedef kitlelerine doğru ve etkili bir biçimde iletişime geçmek isteyen markaların dijital illüstrasyonlara başvurmalarında yarar var. Nitekim sundukları ürün ve hizmetlerin içeriğine uygun dijital illüstrasyonlar oluşturan markalar, böylelikle kurumsal kimliklerini güçlendirebiliyorlar.

Öte yandan sık kullanılan stok görsellerden farklılaşan, yaratıcılıkta sınır tanımayan ve benzerlerinden bir adım öne çıkan illüstrasyonlardan faydalanan markalar, tüketicilerin hafızasında önemli bir yer edinebiliyor. Dolayısıyla web sitelerinde, mobil uygulamalarında veya pazarlama çalışmalarında illüstrasyonlara yer veren markalar, daha özgün ve eğlenceli içeriklere imza atarak yüksek bir performans sergileyebiliyor.

Görsel Kaynak: https://www.scad.edu