Dijital Dönüşümün 2019 Yılını Şekillendirecek Teknolojiler

Dijital Dönüşümün 2019 Yılını Şekillendirecek Teknolojiler

Hızla gelişen modern teknoloji doğrultusunda gündelik hayat da doğru oranda daha pratik bir hale geliyor. Her geçen gün ortaya çıkan yeni inovatif uygulamalar, tüketicilerin de ihtiyaçlarını çok kolay bir biçimde gidermelerine önayak oluyor. Bu doğrultuda değişen tüketici beklentileri ve pazar koşulları da teknolojiye ve akabinde dijitale olan talebin artmasına neden oluyor.

Sanal ve fiziksel dünya arasındaki sınırların bulanıklaşmasıyla birlikte doğan dijital dönüşüm sonucunda gerek günlük hayatta gerekse iş dünyasındaki süreçlerde hız ve verimlilik artıyor. Analog süreçlerin dijital mecralara taşınmasını esas alan dijital dönüşüm, dünyayı değiştiren bir güç olarak yorumlanıyor. Peki dijital dönüşümün 2019 yılında hangi teknolojilerin ön plana çıkması bekleniyor?

Blok zinciri

Son zamanların en popüler inovatif gelişmelerinden biri olan blok zinciri (blockchain) teknolojisi, yaygın olarak bilinen kripto paralardan daha geniş imkanlar sunuyor. Kişisel verilerin en güvenli şekilde saklanmasını ve korunmasını esas alan blockchain teknolojisi kapsamında, veriler kriptoloji metodu ile şifrelenerek bloklarda saklanıyor. Merkezsizleşmiş bir sistem olan blockchain, merkezi bir otorite tarafından yönetilmeyen verilere erişimi sınırlandırarak güvenliği artırıyor.

Günümüzde üniversite diplomaları, dijital sözleşmeler, telif hakları ve rezervasyon gibi işlemler için blockchain teknolojisine olan talep artıyor. Aynı şekilde finans sektöründe de güvenli bir teknoloji olarak değerlendirilen blockchain, 2019 yılında siber tehlikelere karşı önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor. Böylelikle banka işlemleri veya alışverişlerin blockchain ile korunarak kişisel veri kaybının en aza indirgenmesi planlanıyor.

Artırılmış gerçeklik

Sanal gerçeklikte olduğu gibi tamamen bir sanal ortamdan oluşmayan artırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisi, gerçek dünyaya elektronik cihazlar aracılığıyla sanal ögelerin eklenmesini esas alıyor. Fiziksel gerçekliği geliştiren bu teknoloji, mobil oyunların dahil olduğu eğlence sektörü ilk sırada olmak üzere eğitim, güvenlik gibi alanlarda da yoğun ilgi görüyor. Dijital dönüşümün öncelikli konularından olan artırılmış gerçeklik, mobil teknoloji dünyasında edindiği yeri sağlamlaştırarak bu yıl adını duyurmaya devam edeceğe benziyor.

Chatbot’lar

Teknoloji çağının zirvesine doğru ilerlenen son zamanlarda yapay zeka gibi teknolojilerin kullanım alanının yaygınlaşması ile birlikte insanların iş yükünün hızla azaldığı bir gelecek yaklaşıyor. Bu anlamda neredeyse gerçek bir insan gibi sohbet etme niteliğini taşıyan chatbot’lar, birçok işlemin insanlara ihtiyaç duymadan gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Müşteri hizmetleri, insan kaynakları, yemek siparişleri, online alışveriş gibi birçok alanda chatbot’ların kullanımının 2019 yılında da yoğunlaşması bekleniyor.