Çevre Kirliliği ile Mücadele Veren İnovatif Teknolojiler

Çevre Kirliliği ile Mücadele Veren İnovatif Teknolojiler

Hızla çoğalan dünya nüfusuyla birlikte tüketim çılgınlığı da üst seviyelere varıyor. Bu doğrultuda günümüzde tüm toplumların en kritik sorunlarından biri de çevre kirliliği olarak öne çıkıyor. Havanın, suyun ve toprağın canlı organizmalara zarar veren maddeler ile temasa geçmesi olarak tanımlanan çevre kirliliği, yaşanabilir bir dünyanın önündeki en büyük engel olarak değerlendiriliyor.

İstatistiklere göre çevre kirliliği, her yıl 100 milyon canlının hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bu anlamda çevre kirliliğine karşı duyarlılığı artıran çalışmalar, farkındalık yaratarak kritik bir değer kazanıyor. Peki sürdürülebilirlik ilkesini esas alarak çevre kirliliği ile mücadele veren inovatif teknolojiler arasında hangileri göze çarpıyor?

Plastik alternatifleri

Çevre kirliliği söz konusu olduğunda dünyanın en büyük sorunlarından biri de 400 yıla kadar doğada çözünmeden kalabilen plastik olarak yorumlanıyor. Nitekim araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında plastiğin ilk üretildiği andan itibaren 8,3 milyar ton plastik üretildiği gözler önüne seriliyor. Bununla beraber her yıl üretilen plastiğin tüm dünya nüfusunun ağırlığına eşit olduğu kaydediliyor. Ayrıca dünya çapında her dakika 2 milyon adet tek kullanımlık plastik poşetin dağıtıldığı gözlemleniyor. Üstelik kullanılan plastiğin yüzde 91’inin de geri dönüştürülmediğini biliyor muydunuz?

Bütün bu veriler doğrultusunda plastik ile mücadelenin hayati bir önem taşıdığı çıkarımını yapmak son derece mümkün. Bu doğrultuda kolları sıvayan birçok bilim insanı da plastiğe sürdürülebilir alternatif malzeme arayışına giriyor. Tamamen geri dönüştürülebilen ve çevreye zarar vermeyen materyaller, birçok inovatif firma tarafından tercih edilmeye başlıyor. Plastik ile benzer özellikleri taşıyarak aynı işlevi gösteren bu alternatif malzemeler, çevre dostu inovasyonlar listesine ilk sıralardan giriş yapıyor.

Akıllı evler

Gelişen modern teknolojiyle birlikte dijital bir dönüşümden geçen günümüz dünyasında nesnelerin interneti de gündemin en popüler konuları arasında yer alıyor. Elektronik cihazların birbirleriyle iletişime geçerek veri paylaşımında bulunmalarını öngören nesnelerin interneti teknolojisi, akıllı evlerin de yaygınlaşmasına zemin hazırlıyor.

Fakat akıllı cihazlar ile donatılan akıllı evler, kullanıcıların gündelik hayatlarını çok daha pratik bir hale getirmekle kalmıyor. Nitekim akıllı evler, kişilerin evlerinde olup biteni tamamen kontrol altına almalarını sağlayarak enerji tüketimini de olumlu yönde etkileyerek büyük oranda tasarruf sağlıyor. Böylelikle akıllı evler de çevre dostu inovasyonlar arasında yer alıyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları

Elbette dünya nüfusunun artmasıyla birlikte enerji tüketimi de kritik bir seviyeye ulaşıyor. Bu doğrultuda halihazırda mevcut olan enerji kaynaklarının da gelecekte yetersiz kalma ihtimalini göz önünde bulunduran bilim insanları, yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyorlar. Temiz ve çevre dostu bir olarak değerlendirilen yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik inovasyonlar sayesinde biyoyakıt araştırmaları, rüzgar enerjisinin kapasitesini artıran teknolojiler gibi projeler de artış gözlemleniyor.

Bununla birlikte tamamen elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller ve helikopterler gibi gelişmeler de karbon salınımını en aza indirgeyerek doğanın korunmasına katkı sağlayan inovasyonlar arasında bulunuyor.