Bayilik Almak vs Kendi İşini Kurmak

Bayilik Almak vs Kendi İşini Kurmak

Pazardaki açıkları yakalayarak değerli iş fikirlerini hayata geçirme yolunda kolları sıvayan girişimci ruhuna sahip kişiler, toplumlara sosyal ve ekonomik boyutta son derece önemli fayda sağlıyorlar. Bununla beraber halihazırda mevcut olan iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen girişimciler de bilinen markaların sağladığı faydayı sürdürmeye önemli ölçüde katkıda bulunuyorlar.

Bu noktada girişimcilik yolculuğuna çıkan pek çok kişi, kendi işini kurmak veya bayilik almak arasında seçim yapmak durumunda kalabiliyor. Fakat her alanda olduğu gibi iş dünyası da avantajın yanı sıra risk de barındırıyor. Peki bu iki olanak artıları ve eksileriyle kıyaslandığında, hangi noktalarda birbirlerinden farklılaşıyor?

Bağımsızlık

Günlük hayatta karşılaştığı bir soruna çözüm bulan veya gündemi takip ederken ilham alan birçok kişi bir iş fikri oluşturuyor. Bu anlamda iş fikrini somut hale getirerek hayallerini gerçeğe dönüştürmeye karar veren kişiler, kendi işlerini kurmayı planlıyorlar. Elbette kendi işini kurmanın en önemli avantajı, bağımsızlık olarak öne çıkıyor.

Hiç şüphesiz ki operasyonel süreçlerde tam yetkiye sahip olmak, planları bağımsız bir şekilde oluşturmak, kendi iş saatlerini belirlemek, işe alım kararlarını vermek, elde edilen karı kontrol altında tutmak gibi avantajlar sayesinde kendi işini kurmak birçok girişimci tarafından oldukça cazip olarak değerlendiriliyor.

Bu noktada kendi işinin sahibi olmak, bayilik almaya kıyasla bir adım önde görünüyor. Nitekim bayilik kapsamında üst düzey bir yönetime bağlı kalmak ve belirli kurallara uymak gerekiyor. Benzer şekilde markanın üst seviyelerde yaşadığı olumsuz durumlardan, yerel bayiler de etkilenebiliyor.

Sorumluluk

Fakat elbette kendi kendinin patronu olmak, aynı zamanda girişimin her noktasından tamamen sorumlu olmak anlamına da geliyor. Nitekim kimi zaman herhangi bir destek olmadan sıfırdan başlamak, çeşitli zorlukları beraberinde getirebiliyor.

Sunulan ürün ve hizmetleri hedef kitlenin ihtiyaç ve beklentilerine karşılık verecek biçimde tasarlamak, gerekli rekabet analizlerini ve pazar araştırmalarını gerçekleştirmek, etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmak, kimi zaman oldukça uzun ve yorucu olabilen çalışma saatleri gibi unsurlar, sıfırdan başlamanın oluşturduğu zorluklar arasında yer alıyor. Bu durumda, kimi zaman başarı hedeflerine ulaşamayan girişimcilerin serüveni hayal kırıklığıyla sonlanabiliyor.

Oysaki bayilik söz konusu olduğunda, halihazırda oluşturulan marka bilinirliğinden ve müşteri veri tabanından yararlanılabiliyor. Bunun yanı sıra başarılı bir iş modeli ve olumsuz durumlarda sunulan destek ve eğitimler de bayiliği cazip kılan unsurlar arasında bulunuyor.