Anne ve Kızdan Erken Teşhis Teknolojisi

Anne ve Kızdan Erken Teşhis Teknolojisi

Günümüzde birçok ciddi hastalığın boyutu erken teşhis sayesinde kontrol altına alınabiliyor. Özellikle kanser söz konusu olduğunda, erken evrelerde teşhis ve hızlı müdahale son derece kritik bir değer kazanıyor. Bu anlamda kanser hastalıklarının erken teşhisini sağlama yolunda kolları sıvayan çeşitli uygulamalardan faydalanmak mümkün. İzmirli anne ve üniversite öğrencisi kızının geliştirdiği akıllı sütyen ise meme kanserinde kitle teşhisi imkanı sunuyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisi Alara Akçasız ve annesi Zeynep Akçasız, meme kanserinde erken teşhise yönelik çalışmalar yürütüyor. Kadınların hayatını tehdit eden hastalıkların başında gelen meme kanserinde düzenli olarak kendi kendini muayene büyük bir önem taşıyor. Bu doğrultuda anne kız, muayene olmayı hatırlatacak ve bunun doğru zamanda yapılmasını sağlayacak bir akıllı sütyen geliştirdi.

Kitle teşhisi ve takibini evde mümkün kılan ürün, mobil cihazlar ile entegre bir şekilde çalışıyor. Sütyenin içine piezoelektriğe sahip bir kumaş yerleştiren anne kız, bu sayede vücutta ödemin en az olduğu zamanın algılanmasını sağlıyor. Akabinde mobil uygulamaya bildirim gönderen akıllı iç çamaşırı, ayda bir kez 5 dakika içerisinde muayene gerçekleşiyor. Şişerek göğüslere basınç uygulayan sütyen, bu sayede yeni kitle olup olmadığını teşhis edebiliyor. Meme kanseri riski taşıyan ve düzenli olarak kontrole giden anne Zeynep Akçasız, kendi deneyimlerinden yola çıkarak farkındalık yaratan bu inovatif projeye imza attığını belirtiyor.

Anne ve Kızdan Erken Teşhis Teknolojisi 2

Görsel Kaynaklar:
http://www.hurriyet.com.tr
https://www.sozcu.com.tr/