2019’da Öne Çıkması Beklenen Tipografi Trendleri

2019’da Öne Çıkması Beklenen Tipografi Trendleri

İnsanoğlunun en temel iletişim araçlarından biri olan yazı, işlevselliğinin yanı sıra göze ve estetik algısına hitap eden tasarımlara da sahip olabiliyor. Bu anlamda harf ve sembollerin biçimlendirilerek yazının forma sokulma sanatı olarak yorumlanan tipografi, özellikle iletişim kanallarının tasarımı konusunda son derece büyük bir rol oynuyor. Dolayısıyla gerek grafik tasarımlarda gerekse pazarlama kampanyalarında okunurluğu üst seviyelere taşıyarak insanların odak noktasına girmeyi başaran tipografi, kritik bir değer kazanıyor.

Logolarda, kartvizitlerde, ürün ambalajlarında, web sitelerde; kısacası yazının mevcut olduğu her yerde tipografi başrolü üstlenebiliyor. Dolayısıyla belirli duyguları doğru şekilde aktarma ve yazıların okunmasını sağlama noktalarında önem taşıyan tipografide de her alanda olduğu gibi belli başlı trendler gündeme oturuyor. Peki tasarımların başarıya ulaşmasında etkili olan tipografiyi 2019 yılında hangi trendler bekliyor?

El yazısı

Uzun süredir yoğun ilgi gören el yazısı, önümüzdeki yılda da popülerliğini koruyacak gibi görünüyor. Gerçek el yazısını andıran bu yazı tiplerine özellikle fiziksel yakınlığın mevcut olamadığı dijital platformlarda daha samimi ve duygusal bir izlenim yaratmak için sıklıkla başvuruluyor. Üstelik nasıl gerçek el yazısı kişiden kişiye farklılık gösteriyorsa, el yazısının kıvrımlarını ve akıcılığından ilham alan bu yazı tiplerinde de çeşitlilik imkanı önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Böylelikle yaratıcı bir biçimde kurgulanan yazı tipleri aracılığıyla okuyucuya klasik, eğlenceli, ciddi gibi farklı ifadeler aktarılabiliyor.

2019’da Öne Çıkması Beklenen Tipografi Trendleri 2

2019’da Öne Çıkması Beklenen Tipografi Trendleri 3

Minimalizm

Basit ve sade bir biçimde tasarlanarak minimalizmi benimseyen yazı tipleri de gelecek yılın tipografi trendleri listesine ilk sıralardan giriş yapıyor. Rahat bir okunabilirlik sunan bu yazı tipleri, içeriğin ve anlamın ön plana çıkmasına zemin hazırlıyor. Oldukça sade ve risksiz olabilen yazı tipleri birçok içeriğe uyum sağladığı gibi öte yandan taşıdığı mesajlara göre oldukça güçlü bir izlenim de yaratabiliyor.

2019’da Öne Çıkması Beklenen Tipografi Trendleri 4

Nostalji

Gelişen modern teknolojiyle devamlı ilerleyen ve her geçen gün yeni uygulamalara tanık olunan günümüz dünyasında eskiye olan özlem de tipografi alanında öne çıkan trendler arasında yer alıyor. Bu anlamda nostaljik yazı tiplerinin, tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmeye 2019 yılında da devam edeceği öngörülüyor. Modern dünyaya klasik bir hava getiren bu yazı tipleri, özellikle logo ve ambalaj tasarımlarında yoğun ilgi görüyor.

2019’da Öne Çıkması Beklenen Tipografi Trendleri 5

Görsel Kaynaklar:
https://design.google/
https://www.creativebloq.com
https://99designs.com