2019 Yılında Yankı Uyandıracak Yapay Zeka Trendleri

2019 Yılında Yankı Uyandıracak Yapay Zeka Trendleri

İnsan ve hayvanların doğal zekasını taklit edebilecek türde kurgulanan makinelerin zekasını kapsayan yapay zeka teknolojisi, modern teknoloji gündeminin en popüler ve heyecan verici konuları listesine ilk sıralardan giriş yapıyor. İnsanların günlük hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran uygulamaların geliştirilmesine zemin hazırlayan yapay zeka teknolojisi, öte yandan kurumsal boyutta operasyonel süreçleri hızlandırarak insanların omzundan iş yükü alabiliyor.

Her geçen gün yeni gelişmelere tanık olunan teknoloji dünyasında yapay zeka teknolojisinden yararlanan bilgisayarların, robotların ve yazılımların da kullanım alanı giderek genişliyor. Peki 2019 yılı içerisinde hangi yapay zeka trendlerinin teknoloji gündemine oturması öngörülüyor?

Sanal asistanlar

Hızla ilerleyen dijital dönüşümün insan hayatını pratik hale getiren gelişmelerinden biri de sanal asistanlar olarak öne çıkıyor. Halihazırda çok sayıda kullanıcı tarafından sesli komut aracılığıyla faydalanılan sanal asistanlar, müzik çalma, internet üzerinde arama gerçekleştirme veya soru cevaplama gibi gündelik işlemleri yerine getirebiliyor.

2019 yılı itibarıyla ise kullanım alanının bir hayli genişlemesi beklenen yapay zeka asistanlarının her gün kullanıcılar tarafından fatura ödeme, sipariş verme gibi işlemler için de başvurulması öngörülüyor. Buradan yola çıkıldığında yakın gelecekte insanların mobil cihazlarının yanı sıra arabalarıyla, televizyonlarıyla, çamaşır makineleriyle ve hatta lambalarıyla bile iletişim kurmaları planlanıyor. Böylelikle fiziksel aktivite gerektiren birçok faaliyetin insanların ellerini kıpırdatmalarına bile gerek kalmadan gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Konuşma tanıma

Sesli komut asistanlarının yoğun ilgi görmesiyle beraber konuşma tanıma alanında da gelişmelerin artış göstermesi bekleniyor. Farklı insanların seslerini hızlı ve doğru bir şekilde tanımlama için yararlanılan yapay zeka teknolojisi, böylelikle örneğin akıllı evlerin daha etkili çalışabilmesine olanak tanıyor.

Üstelik insan seslerini ve ifadelerini tanıyarak analiz etme yeteneğine sahip olan yapay zeka uygulamaları, sesi yazıya dönüştürme konusunda da aşama kaydediyor. Bununla birlikte insanlar ile anlamlı sohbetler gerçekleştirebilen chatbot’ların da geliştirilmesini sağlayan yapay zeka bazlı konuşma tanıma teknolojisi, dijital insan kavramına yaklaşmayı sağlıyor.

İnsan kaynakları

2019 yılında popülarite kazanması öngörülen bir diğer teknoloji ise insan kaynakları alanında olarak değerlendiriliyor. Buna göre iş arayanlar ile sohbet ederek görüşmeler gerçekleştiren ve yeteneklerini analiz eden yapay zeka bazlı uygulamaların işverenlerin işe alım süreçlerini hızlandırması bekleniyor. Böylelikle iş arayanların da başvuru süreçlerini daha hızlı sonuçlandırması hedeflenen bu uygulamalar, iki taraf için de zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmeyi sağlıyor.01

Görsel Kaynak: https://www.iqvis.com