2019 Yılında Ön Plana Çıkması Beklenen Renkler

2019 Yılında Ön Plana Çıkması Beklenen Renkler

Dünyayı görsel anlamda var eden renkler, insan gözünün değdiği her yere şekil veriyor. İnsanların psikolojik ruh halinden hangi ürünlerin satın alınacağına kadar birçok durumda, kararda ve süreçte etkili olan renkler, geniş bir yelpazede sıralanıyor. Bu anlamda neredeyse her konuda olduğu gibi renkler söz konusu olduğunda da gündemi belirleyen trendler kritik bir değer kazanıyor.

2019 yılının yaklaşmasıyla beraber hangi trendlerin yeni yılda gündeme oturacağı da tasarım dünyasında merakla bekleniyor. Peki çeşitli kaynaklara göre 2019 yılında hangi renklerin tasarım dünyasına yön vermesi öngörülüyor?

Mercan

Hemen her rengin baskı sisteminde nasıl elde edileceğini formüllerle belirleyen bir renk kataloğu olan Pantone, tasarım dünyasında renklerin ayırt edilmesini sağlayarak yoğun ilgi görüyor. Bu doğrultuda her yıl yılın rengini belirleyen Pantone, 2019 yılının rengini ise mercan olarak ilan ediyor. Canlı ve dinamik bir doğa rengi olarak yorumlanan mercan rengi ile 2019 yılında moda tasarımından grafik tasarıma, iç mimarlıktan dijital pazarlamaya kadar birçok alanda sıklıkla karşılaşılması bekleniyor.

Parlak

2019 yılında gündeme oturması öngörülen bir diğer trend ise parlak renkler olarak öne çıkıyor. Yoğun bir rekabet ekseninde dönen iş dünyasında tüketim çılgınlığı giderek artıyor. Bu doğrultuda markalar için özellikle dijital dönüşümle beraber son derece hızlı satın alma kararları veren tüketicilerin dikkatini çekmek kritik bir değer kazanıyor. Dolayısıyla markaların tüketicilerin ilgisini çekebilmek için parlak, canlı ve merak uyandıran renk tonlarını tercih etmeleri bekleniyor. Elektrik sarıları, neon yeşiller, canlı kırmızılar ve heyecan verici maviler, enerjiyi en üst seviyelere taşıyarak dikkatleri üzerine toplayabiliyor.

2019 Yılında Ön Plana Çıkması Beklenen Renkler 4

Doğal

Sanal gerçeklik, sosyal medya gibi teknolojilerin yaygınlaşmasıyla beraber hızlanan dijital dönüşüm sonucunda fiziksel ve sanal dünya arasındaki çizgiler de bulanıklaşıyor. Bu anlamda doğadan ve doğallıktan kopmamak adına birçok tasarımcının da doğanın renklerini tercih etmeye başladığı gözlemleniyor. Topraktan esinlenilen tonlar, kahvenin tonları, bitki ve yapraklardan ilham alınan yeşil tonları, engin gökyüzünün birbirinden farklı olabilen mavi tonları gibi renkler, 2019 yılının renk trendleri listesine hızlı bir giriş yapıyor.

Bununla beraber doğanın sade ve dingin renklerinden kopmak istemeyen fakat ilk bakışta göze çarpan bir tasarıma imza atmayı hedefleyen tasarımcıların ise altın renklerine yöneldiği görülüyor. Bu doğrultuda lüksün ve başarının rengi olarak değerlendirilen altın rengi de 2019 yılının yükselen trendleri arasında yer alıyor.

2019 Yılında Ön Plana Çıkması Beklenen Renkler 3

2019 Yılında Ön Plana Çıkması Beklenen Renkler 2

Görsel Kaynaklar:
https://www.theverge.com
https://www.behance.net